Artystyczny obraz Petersburga w Warszawie

t.w., 2010-05-29 11:57

Od wczoraj w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w Warszawie przy ulicy Belwederskiej 25 można oglądać wystawę fotograficzną Wojciecha Siemiona o tytule „Sankt Petersburg".

Petersburg Fot. sxc.hu Petersburg

 Wystawa jest refleksem podróży sprzed 40 laty, którą odbył autor zdjęć. Znany aktor 21 kwietnia uległ wypadkowi samochodowemu pod Sochaczewem w wyniku którego zmarł trzy dni później. Wystawę polecamy wszystkim, którzy chcą aktywnie włączyć się w pojednanie polsko-rosyjskie.

„Kamiennego olbrzyma” - miasto jest największym bałtyckim portem ze swoim 4,5 milionami mieszkańców - oglądamy w kontekście polskich i rosyjskich artystów. Fotografie opisane są fragmentami poezji Anny Achmatowej, Bułata Okudżawy, Władimira Majakowskiego i Osipa Mandelsztama (zabitego na rozkaz Stalina). Polskę reprezentują Antoni Słonimski, Jerzy Pomianowski (redaktor Nowaja Polsza) i Ignacy Witkiewicz (bolszewicko-rewolucyjna przeszłość Witkacego jak widać nadal działa na nasze umysły). Na zdjęciach miasto ukazane jest w aurze poetyckiej, można rozpoznać na nich charakterystyczną architekturę i słynne historyczne budynki np. Pałac Zimowy. Również pasjonaci przydługiej prozy Fiodora Dostojewskiego znajdą dla siebie coś interesującego, zdjęcie domu w którym umiejscowiona została zbrodnia Raskolnikowa.

Petersburg tradycyjnie uznawany był i jest za rosyjskie okno na świat. Polacy często różnice między stolicą Rosji oraz Kaliningradu pokazują na przykładzie Warszawy i Krakowa. Wystawa wydaje się warta obejrzenia dla każdego, który chce poczuć ducha „newskiego prospektu” czy słynnych „białych nocy”. Natomiast jej słabością jest fakt, iż eksponowanych zdjęć jest bardzo mało, bo zaledwie trzydzieści.

Miejsce wystawy, czyli Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie zajmuje się promowaniem informacji z zakresu historii i kultury Rosji oraz kwestii gospodarczych, społecznych, politycznych państwa rosyjskiego. Pomaga również w nawiązywaniu kontaktów naukowych i kulturalnych pomiędzy polskimi i rosyjskimi instytucjami. Posiada własną bibliotekę literatury rosyjskiej. Przy instytucji działa Centrum Certyfikacyjne, które przeprowadza egzaminy za znajomości języka rosyjskiego

Komentarze

Brak komentarzy.

Imię/nick:

Komentarz:

  Akceptuję warunki polityki prywatności.

 

Nie przegap

Słówko dnia

Sabat
(łac. sabbatum) u Żydów – siódmy dzień tygodnia, przypadający w sobotę, obchodzony jako święto

Ostatnie wypowiedzi

reklama

Komentowane

Plusożercy

W obiektywie

 • Warszawiak w USA (foto) cz.2
 • "Złota Rybka" dla Roberta Mazurka
 • Warszawiak w Japonii (foto)
 • Święto Niepodległości w obiektywie (foto) cz.1
 • Nowe składy metra o nazwie Inspiro (wizualizacja)
 • Warszawiak w Japonii (foto)
 • Warszawiak w USA (foto) cz.1
 • Samba na ulicach Pragi cz.1 - fotoreportaż bez komentarza
 • Święto Niepodległości w obiektywie (foto) cz. 3
 • X-lecie IPN (foto)
 • Powązki w dniu Wszystkich Świętych