"Raj tuż za rogiem" Mario Vargas Llosa

t.w., 2011-01-17 11:19

Krytycy literaccy twierdzą że po „Wojnie końca świata”, laureat literackiego Nobla, zaprzestał pisania monumentalnych fresków polityczno- historycznych, na rzecz narracji obyczajowych.

Raj tuż za rogiem - Mario Vargas Llosa Fot. Wydawnictwo ZNAK Raj tuż za rogiem - Mario Vargas Llosa

Nie prawdą jest jednak taka oceną najnowszej twórczości pisarza. Znakomicie radzi sobie w obu „rzeczywistościach”. Potwierdza to wznowiony właśnie przez Wydawnictwo Znak „Raj tuż za rogiem”.

Tradycyjnie powieść Llosy ma kilka poziomów. W pierwszej, Florita zwana „Andaluzyjką”, kobieta mesjasz, kobieta wyższa istota, podróżuje po Francji połowy XVIII wieku. Ścigana przez prawo (pełna władza męża nad żoną w ówczesnym czasie zadziwia współczesnego czytelnika), walczy z niesprawiedliwością społeczną oraz niesprawiedliwością wobec kobiet.

Jest to czas Francji czasów „falansterów”, zwolenników Furiera , praktycznych realizacji idei hrabiego de Saint Simon. Jakobini dożywają swoich dni na „państwowych” emeryturach, pojawia się cień nowego, niedomyty Karol Marks drukujący swoje teksty.

Drugą, paralelną postacią „Raju....” jest Paul Gauguin, który porzuca karierę maklera giełdowego na rzecz skompilowanego życia artysty. Wraz z „szalonym”Vincentem van Goghiem, zamieszkuje w „Żółtym domu” w Arles .Paul ucieka od cywilizacji (Paryż) na Tahiti gdzie tworzy obrazy które „nie zdradzały cywilizowanej europejskiej reki chrześcijanina”. „Raj ...” można potraktować jako literacką egzegezę obrazów Gauguin. Jest pewne iż po lekturze tej książki nigdy już nie spojrzymy na obrazy tego malarza tak jak wcześniej.

W mowie noblowskiej Llyosa powiedział „Literatura opacznie przedstawia życie, a jednak pozwala lepiej je zrozumieć, połapać się w labiryncie, w którym się rodzimy, błąkamy i umieramy”. Tak właśnie jest z „Rajem ….” po jego przeczytaniu, a może bardziej „przeżyciu” czujemy się mądrzejsi.

Pierwsze polskie wydanie książki w kongenialnym tłumaczeniu Marii Rycerz nastąpiło w 2002 roku. Po sukcesie „Szelmostw niegrzecznej dziewczynki” ( 100 tysięcy sprzedanych książek), oraz literackim Noblu prawdopodobnie nastąpi „renesans” popularności Llosy.

Książka została wydana nakładem Wydawnictwa Znak.

Komentarze

Brak komentarzy.

Imię/nick:

Komentarz:

  Akceptuję warunki polityki prywatności.

 

Nie przegap

Słówko dnia

Sabat
(łac. sabbatum) u Żydów – siódmy dzień tygodnia, przypadający w sobotę, obchodzony jako święto

Ostatnie wypowiedzi

reklama

Komentowane

Plusożercy

W obiektywie

 • X-lecie IPN (foto)
 • Tour de Pologne 2010 - fotoreportaż bez komentarza cz.2
 • AIR SOFT GUN, czyli zabawki dla dużych chłopców (foto)
 • Bóbr uwięziony w porcie - fotoreportaż bez komentarza
 • Powązki w dniu Wszystkich Świętych
 • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (foto)
 • Wystawa MHP na pl. Defilad - fotoreportaż bez komentarza
 • Wielka Iluminacja Świątecznej Warszawy (foto)
 • Tour de Pologne 2010 - fotoreportaż bez komentarza cz.2
 • Parada Równości - fotoreportaż bez komentarza
 • Święto Niepodległości w obiektywie (foto) cz. 3