Ameba śmiercionośna dla mózgu znaleziona w wodociągach

ekjw.pl, 2013-09-18 10:00

W tym roku już dwoje dzieci zmarło po ataku Naegleria fowleri. Na Amebę nie ma skutecznego lekarstwa. W zaledwie jednym przypadku ofiara przeżyła po zastosowaniu eksperymentalnej terapii.

karetka

Głośno było także w polskich mediach o tegorocznym przypadku śmierci dwójki dzieci zakażonych N. fowleri. Zginął 4-letni chłopiec z Mississippi, oraz 12-letni z Miami. Były to odrębne od siebie przypadki. Odnotowano również jedno zakażenie, które nie zakończyło się śmiercią. Kali Hardig, 12-letnia dziewczynka z Arkansas przeżyła po zastosowaniu eksperymentalnej terapii.

Telewizja NBC poinformowała, ze śmiercionośna Ameba została wykryta w wodociągach miasteczka St. Bernard Parish leżącego na południowy wschód od Nowego Orleanu. To pierwszy taki przypadek w historii. 

Według dr. Michael Beach, szefa wodociągów jeszcze nigdy nie zaobserwowano, aby Naegleria fowleri kolonizowała rury kanalizacyjne.

Ameba zazwyczaj nie jest groźna dla człowieka, nawet jeśli napijemy się wody w której się znajduje, ale staje się śmiertelnie niebezpieczna w sytuacji gdy wraz z wodą dostanie się do nosa. Wówczas poprzez nerwy przewodzące sygnały zapachowe przedostaje się do mózgu, gdzie rozpoczyna cykl reprodukcyjny. Prowadzi to do obrzęku mózgu i niemal pewnej śmierci.

Ameba znajdowana jest przeważnie w ciepłych zatokach ze świeżą wodą, rejonach nadających się do pływania dla ludzi, gorącuch źródłach. To jest zapewne klucz do rozwiązania zagadki. Są to ciepłolubne stworzenia dla których wodociągi okazują się przyjaznym środowiskiem.

Wprawdzie wodociągi St.Bernard's pobierające wodę z rzeki Mississippi są stale dezynfekowane, przeważnie chlorem, ale najwidoczniej przestało to wystarczać.

Szef wodociągów St.Bernard's wyjaśnia, że im dalej znajdujemy się od zakładów oczyszczających wodę tym większe zagrożenie infekcji, ponieważ poziom chloru spada.

Komentarze

Brak komentarzy.

Imię/nick:

Komentarz:

  Akceptuję warunki polityki prywatności.

 

Nie przegap

Słówko dnia

Sabat
(łac. sabbatum) u Żydów – siódmy dzień tygodnia, przypadający w sobotę, obchodzony jako święto

Ostatnie wypowiedzi

reklama

Komentowane

Plusożercy

W obiektywie

 • Taneczne walentynki (foto)
 • Wystawa MHP na pl. Defilad - fotoreportaż bez komentarza
 • "Pamiętajmy o Osieckiej" - fotoreportaż bez komentarza
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz. 4
 • Wyścigi gokartów w Warszawie cz.2 - fotoreportaż bez komentarza
 • Wyścigi gokartów w Warszawie cz.1 - fotoreportaż bez komentarza
 • Samba na ulicach Pragi cz.1 - fotoreportaż bez komentarza
 • "Pamiętajmy o Osieckiej" - fotoreportaż bez komentarza
 • Dzień Otwartych Drzwi MSZ (foto)
 • Święto Niepodległości w obiektywie (foto) cz. 3
 • Warszawiak w Japonii cz. 2 (foto)