Cukrzyca typu II - cichy zabójca

karafatka, 2010-07-16 11:51

Ponad milion Brytyjczyków nie zdaje sobie sprawy, że choruje na cukrzycę jak dowodzą najnowsze badania.

karetka2.jpg Ambulans

 Liczba osób chorujących na tę przypadłość znacząco wzrasta tak jak fala otyłości, która się do tego przyczynia. Skutki tej choroby mogą całkowicie zrujnować służbę zdrowia – ostrzegają brytyjscy eksperci.

Prawie 2 miliony 600 tysięcy ludzi żyjących w Wielkiej Brytanii choruję na cukrzycę typu II, wynikającej z otyłości, braku aktywności fizycznej czy złej diety. Ponadto około 820 tysięcy spośród tych osób nie rozpoznaje u siebie tego schorzenia. Może to doprowadzić do sytuacji w której liczba cierpiących na cukrzyce typu II jak i I oraz nie przestrzegających zasad zdrowego stylu życia może się zwiększyć nawet do 5 milionów. Tym bardziej, że osoby chorujące na cukrzycę typu II mogą przez dziesiątki lat, a nawet i dłużej żyć bez objawowo. Jak informuje Daily Mail choroba może być rozpoznana dopiero gdy wystąpią objawy powikłań.

Należy podkreślić, że osoby chorujące na cukrzycę są znacznie bardziej narażeni na choroby serca, udar mózgu, niewydolność nerek, amputację nogi czy nawet ślepotę. Douglas Smallwood, prezes Diabetes UK, powiedział że aby uniknąć epidemii nowy rząd powinien wcielić w życie zapowiedzi rozwiązywania problemów służby zdrowia za pomocą działań profilaktycznych. Według prezesa bezczynność może spowodować w przyszłości wpadnięcie Narodowej Służby Zdrowia w spiralę rosnących kosztów oraz pogorszyć stan zdrowia publicznego.

Warto jednak podkreślić kiedy cukrzyca typu II występuje. Najczęściej w sytuacji występowania otyłości wynikającej ze złego stylu życia oraz pokrewieństwa z osoba chorująca na cukrzyce. Jak twierdzi Daily Mail cukrzyca tego typu spowodowana jest tym, że ciało staje się odporne na insulinę, która jest hormonem umożliwiającym cukrom znajdującym się we krwi przedostać do komórek, w których zostaje przekształcony w energie. Zbyt duża ilość cukru we krwi może spowodować uszkodzenie ściany tętnicy, co może doprowadzić do chorób serca czy udaru mózgu.

Każdy powinien być świadomy objawów cukrzycy takich jak: pragnienie, zmęczenie, gwałtowne chudnięcie bądź tycie, częste oddawanie moczu, zaburzenia widzenia czy częste zakażenia. Dlatego apelujemy do wszystkich tych którzy posiadają wszystkie te objawy o niezwłoczne skontaktowanie się z lekarzem pierwszego kontaktu w celu zrobienia badań na cukrzycę. Przedłużająca się zwłoka może zagrażać życiu. W szczególności dotyczy to dzieci.

Obecnie ten problem dostrzeżony został w Wielkiej Brytanii, ale nie łudźmy się że jest to sytuacja lokalna. Cukrzyca jest bezpośrednio związana ze zmianami cywilizacyjnymi i stylem życia człowieka cywilizacji zachodniej. Zmniejszająca się aktywność fizyczna na rzecz siedzenia przed komputerem, oraz rosnąca popularność fastfood’ów to zjawisko zachodzące także w Polsce. Dlatego starajmy się obserwować z jakimi problemami borykają się społeczeństwa które doświadczają skutków zjawisk które u nas są jeszcze stosunkowo nowe. Patrzmy i uczmy się od nich, a nie będziemy musieli powtarzać lekcji którą przerabiają co będzie także z korzyścią dla naszej kieszeni.

Komentarze (3)

 • dobrawa2010-07-21 12:23

  no to prawda! zgadzam się z tobą. W dodatku ludzie mają jakiś problem z chodzeniem do lekarza. Wolą nie widzieć co im jest niż mają żyć ze świadomością, że są chorzy!. To jest dopiero chore!

  + odpowiedz | cytujOceń: 0
  • Apolonia2010-09-08 13:45

   @dobrawa: też się zgadzam! a potem mają pretensje, że jest poważny stan z koniecznością zastosowania insuliny! a może jakby się wybrali do lekarze x lat wcześniej i nie wsuwali masy żarcia od której przytyli 10 kg to byłoby lepiej?

   + odpowiedz | cytujOceń: 0
 • zgoda2010-07-21 12:20

  oczywiście, że chorują! jak bym tak wsuwał dwa razy dziennie hamburgera to też bym miał cukrzyce.

  + odpowiedz | cytujOceń: 0

Imię/nick:

Komentarz:

  Akceptuję warunki polityki prywatności.

 

Nie przegap

Słówko dnia

Sabat
(łac. sabbatum) u Żydów – siódmy dzień tygodnia, przypadający w sobotę, obchodzony jako święto

Ostatnie wypowiedzi

reklama

Komentowane

Plusożercy

W obiektywie

 • Protesty Solidarności - fotoreportaż cz.1
 • "Pamiętajmy o Osieckiej" - fotoreportaż bez komentarza
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz. 3
 • Taneczne walentynki (foto)
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz. 3
 • Magia Kryminalistyki (foto)
 • Święto Wisły popowodziowe - fotoreportaż bez komentarza
 • Taneczne walentynki (foto)
 • Warszawiak w USA (foto) cz.1
 • Samba na ulicach Pragi (foto) cz. 3
 • Samba na ulicach Pragi (foto) cz. 3