W sieci

Oferty sponsorowane

reklama

Gimnazjum się nie sprawdziło? To źródło patologii!

ekjw.pl, 2016-06-29 09:32

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprezentowało projekt nowego ładu edukacyjnego. Wracamy do 8-letniej podstawówki i 4-letniego liceum/technikum/zawodówki.

stare_miasto.JPG Kolumna Zygmunta na starym mieście w Warszawie
Wraz z projektem rządowym wybuchła dyskusja medialna. Zwolennicy obecnego ładu edukacyjnego wskazywali na koszty zmiany systemu, oraz potencjalne zwolenienia wśród nauczycieli. Raczej brak jest argumentów związanych z pozytywnym oddziaływaniem gimnazjum na dzieci.
    
- Dla mnie to szekspirowski sen wariata, śniony nieprzytomnie. Wielki chaos, wielka rewolucja wprowadzana w zastraszającym tempie - skomentowała projekt była minister edukacji Joanna Kluzik-Rostowska (PO). Znowu ani słowa na temat zalet gimnazjum. Platforma Obywatelska wskazuje, że likwidacja gimnazjów to zamknięcie 7612 placówek i pyta co się z nimi stanie.
Tymczasem nauczyciele i rodzice od lat są zgodni. Gimnazjum jest bardzo szkodliwe dla dzieci. Głównymi przesłankami do takiego stwierdzenia jest wskazanie w jakim wieku trafia się do gimnazjum. Dzieci w wieku 12-13 lat wchodzą w okres burzy hormonalnej. Zmienia się ich ciało, psychika. Każda porażka to dla nich klęska na skalę światową. Akceptacja w gronie równieśników jest centrum wszechświata. Mają niską samoocenę i rozpoczynają pierwszy poważny bunt przeciwko rodzicom i szkole.
 
W takiej właśnie sytuacji wyrywa się dzieci z oswojonego i dobrze znanego środowiska szkoły podstawowej i zmusza do ponownej walki o pozycję w grupie równieśników. Do tego dochodzi konieczność ułożenia sobie na nowo relacji z nauczycielami. 
 
Równocześnie przejście z podstawówki do gimnazjum wiąże się z egzaminem. Dzieci trafiające do gimnazjum czują się "dorosłe", a co za tym idzie są bardziej podatne na wpływy starszych równieśników i skłonne do popisywania się, eksperymentów. Kolejnym negatywnym elementem jest nowe otoczenie dla rodziców, którzy także muszą się zapoznać wzajemnie oraz z nową kadrą nauczycielską.
 
Nauczyciele mówią wprost. Gimnazjum to źródło patologii, problemów wychowawczych przy niezadowalających wynikach w obszarze osiągnięć dydaktycznych.
 
Czy warto trzymać się systemu który się nie sprawdził i jest pod nieustanną krytyką ze wszystkich stron?

Komentarze

Brak komentarzy.

Imię/nick:

Komentarz:

  Akceptuję warunki polityki prywatności.

 

Nie przegap

Słówko dnia

Sabat
(łac. sabbatum) u Żydów – siódmy dzień tygodnia, przypadający w sobotę, obchodzony jako święto

Ostatnie wypowiedzi

reklama

Komentowane*

Plusożercy

W obiektywie

 • Świąteczna reklama w przedwojennej prasie (foto)
 • Wyścigi gokartów w Warszawie cz.1 - fotoreportaż bez komentarza
 • Powązki w dniu Wszystkich Świętych
 • Powązki w dniu Wszystkich Świętych
 • Torch Run Warsaw - fotoreportaż bez komentarza
 • Dialogi Penisa 2 (foto)
 • Warszawiak w Japonii cz. 2 (foto)
 • AIR SOFT GUN, czyli zabawki dla dużych chłopców (foto)
 • X-lecie IPN (foto)
 • "Pamiętajmy o Osieckiej" - fotoreportaż bez komentarza
 • Święto Niepodległości w obiektywie (foto) cz.1