W sieci

Oferty sponsorowane

reklama

Halloween pociąga nas niebywale!

ekjw.pl, 2016-10-31 09:40

Święto wywodzi się ze zwyczajów irlandzkich pogan i święta Samhain. Współczesna odsłona ma już jednak tylko symboliczne części wspólne ze starożytnymi wierzeniami. Jedna cecha decyduje o sukcesie.

Zakrwawione i wygłodniałe zombi Zakrwawione i wygłodniałe zombi
Halloween jest obecnie częścią światowej kultury masowej. Jej główną cechą charakterystyczną jest płytkość i uniwersalność. Dzięki temu rytuał staje się wystarczająco plastyczny, żeby łatwo było go dostosować do lokalnych wzorców. 
 
Można to porównać do popularności sieci fast food typu McDonald, która świetnie prosperuje bez względu na zakątek świata. Oczywiście, każdy krąg kuluturowy modyfikuje na swoje potrzeby menu sieciówki, ale jego rdzeń pozostaje niezmiennie uniwersalny - tłuszcz i cukier zespolony w jedną kuszącą dla naszego mózgu całość.
 
W przypadku Halloween również możemy wskazać typowe, najprostsze elementy, będące rdzeniem zjawiska. Po pierwsze przebierz się w sposób kojarzący się z horrorem i śmiercią. Po drugie baw się dobrze tak jak umiesz w gronie znajomych lub nieznajomych.
 
Chyba prostszej recepty na udaną imprezę trudno szukać. Przebieranki, malowanki, rytuał wspólnych zachowań i postaw, a także alkohol i inne wspomagacze. Dodatkowo święto w swojej formule jednoczy wszystkie pokolenia. Mogą w nim uczestniczyć zarówno najmłodsi jaki i najstarsi. Halloween jest skazany na sukces!
 
Halloween jest szczególnie atrakcyjny dla ludzi młodych ponieważ jego lekkość i rozrywkowy charakter w sposób niezwykle wyrazisty kontrastuje z pełną refleksji i często nostalgiczną tradycją święta chrześcijańskiego. Święto Wszystkich Świętych jest typowym świętem rodzinnym, a jego nieodłączny element w postaci odwiedzin grobów bliskich w sposób naturalny wprowadza nastrój zadumy i refleksji nad ludzkim losem. To czas wspominek, poważnych rozmów, ale także radości kontaktu rodzinnego.
 
Młodzież chętnie wybiera rozrywkę i oderwanie od rzeczywistości w gronie swoich równieśników niekoniecznie rezygnując z części tradycyjnie rodzinnej. Można więc powiedzieć, że obecne trendy starają się łączyć oba zwyczaje. 
 
Oczywiście dla osób negujących postawy związane z religią naturalnym wyborem będzie Halloween który nie odwołuje się na dobrą sprawę do żadnej postawy moralnej. Nie ma w nim symboliki religijnej, ani nauczania. Jest tylko hedonizm. 
 
Warto też pamiętać, że popularność Halloween jest wspierana przez aktywną postawę handlowców dla których tego typu dni w roku są poprostu okazją do niebywale wysokich żniw. To oznacza, że atmosfera Halloween otacza nas ze wszystkich stron. Centra Handlowe przystrajane są odpowiednio, zmienia się też pod tym kątem towar na półkach sklepowych, a oferta mediów telewizyjnych i internetowych również dostosowuje się tych standardów.
 
Można więc przypuszczać, że sukces święta będzie trwał długo. Odpowiada ono bowiem na najprostsze i zarazem najważniejsze potrzeby ludzi młodych - pragnienie zabawy i rytuału. 

Komentarze

Brak komentarzy.

Imię/nick:

Komentarz:

  Akceptuję warunki polityki prywatności.

 

Nie przegap

Słówko dnia

Sabat
(łac. sabbatum) u Żydów – siódmy dzień tygodnia, przypadający w sobotę, obchodzony jako święto

Ostatnie wypowiedzi

reklama

Komentowane*

Plusożercy

W obiektywie

 • Warszawianka w Barcelonie (foto)
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz. 4
 • Warszawiak w USA (foto) cz.2
 • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (foto)
 • Festiwal Niewinni Czarodzieje 2010 (foto)
 • Warszawa latem (foto) cz.1
 • Dialogi Penisa 2 (foto)
 • Świąteczna reklama w przedwojennej prasie (foto)
 • X-lecie IPN (foto)
 • Powązki w dniu Wszystkich Świętych
 • Wystawa MHP na pl. Defilad - fotoreportaż bez komentarza