W sieci

Oferty sponsorowane

reklama

Popiełuszko i Syrenka na monecie

t.w., 2010-06-03 10:35

Warszawa od dłuższego czasu żyje przygotowaniami do beatyfikacji swojego męczennika ks. Jerzego Popiełuszki. W ostatniej chwili miejscy radni zgodzili się na użycie herbu miasta na pamiątkowej monecie, która powstanie w związku z uznaniem Popiełuszki za świętego.

Monety, waluta Euro Fot. sxc.hu Monety waluty Euro.

 Decyzja radnych w trybie pilnym została podjęta jednogłośnie. Była ona niezbędna w związku z tym, iż Podkomisja Nazewnictwa Ulic Rady Warszawy każdorazowo musi zgodzić się na wykorzystanie wizerunku miasta, a za takową została uznana Syrenka. Mennica ma zatem już wszystkie potrzebne pozwolenia od Episkopatu poczynając.

Monety o nominalne 7 dukatów odpowiadających 7 złotych, zostaną wybite w 70 tys. egzemplarzy. To nie dużo, spodziewać się należy zatem, iż błyskawicznie zostaną wykupione. W sprzedaży mają się pojawić od 6 czerwca, czyli bezpośrednio po beatyfikacji, ciekawostką jest fakt, iż będzie można nimi płacić w wybranych sklepach (lista www.dukatlokalny.pl). Po wakacjach monety utracą status środka płatniczego i uzyskają wartość kolekcjonerską. Pomysł nawiązuje do historycznego dukata lokalnego, który był produkowany przez miasta i gminy. "W dawnych czasach wiele miejscowości biło własną monetę funkcjonującą na równi z pieniędzmi obowiązującymi w całym państwie” -można przeczytać na znakomitej internetowej stronie kolekcjonerskiej Mennicy Warszawskiej.

Dla numizmatyków przygotowano dodatkowo specjalną limitowaną edycję monet o nominale 70 dukatów warszawskich, ich cena będzie wynosić 150 zł. Patronat nad menniczą inicjatywą objął arcybiskup Warszawy Kazimierz Nycz. Tak polskie w stylu podjęcie przez urzędników decyzji w ostatniej chwili związane było z opinią Mennicy, iż Syrenka (oficjalne godło Warszawy) zdobiąca rewers monety z ks. Jerzym, jest tylko jej stylizacją. Zatem użycie jej nie wymaga zgody urzędników miejskich.

Komentarze

Brak komentarzy.

Imię/nick:

Komentarz:

  Akceptuję warunki polityki prywatności.

 

Nie przegap

Słówko dnia

Sabat
(łac. sabbatum) u Żydów – siódmy dzień tygodnia, przypadający w sobotę, obchodzony jako święto

Ostatnie wypowiedzi

reklama

Komentowane*

Plusożercy

W obiektywie

 • Samba na ulicach Pragi cz.1 - fotoreportaż bez komentarza
 • Magia Kryminalistyki (foto)
 • Torch Run Warsaw - fotoreportaż bez komentarza
 • Wyścigi gokartów w Warszawie cz.2 - fotoreportaż bez komentarza
 • Tour de Pologne 2010 - fotoreportaż bez komentarza cz.2
 • Powązki w dniu Wszystkich Świętych
 • Dialogi Penisa 2 (foto)
 • Powązki w dniu Wszystkich Świętych
 • Wybuch w centrum Warszawy (Foto)
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz.2
 • Wizyta Prezydenta Ukrainy (foto)