W sieci

Oferty sponsorowane

reklama

Szwedzki Sabaton na Wojskowej Akademii Technicznej

2010-06-04 09:55

W niedziele 6 czerwca odbędzie się na Wojskowej Akademii Technicznej Military Camp Festival. Oprócz wielu gwiazd sceny metalowej, najbardziej oczekiwany jest szwedzki zespół Sabaton, który zasłynął utworem "40:1", którego treścią jest Wojna Obronna z 1939 roku. Czy szwedzcy metalowcy muszą uczyć, że patriotyzmu nie trzeba się wstydzić?

W wielu środowiskach panuje zmęczenie polską martyrologią, przyznawanie się do patriotyzmu jest passe. Jednak wydaje się, iż żyjemy w takim kraju w którym nie da się całkowicie uciec od tych dwóch problemów. Dziś rozpoczyna się cykl imprez „Wyłącz system” celebrujący kolejną rocznicę niedemokratycznych wyborów w wyniku których prezydentem kraju został wieloletni przywódca PRL, Wojciech Jaruzelski. Jednocześnie wybory te były początkiem, nowej Republiki i powrotu demokracji nad Wisłę. W niedziele nastąpi beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki, inicjatorzy i ludzie odpowiedzialni za tą zbrodnię cieszą się nadal estymą i są regularnie zapraszani do mediów. W końcu wieczorem wybrzmi muzyka zespołu Sabaton, z której przebija szacunek dla odwagi Polaków i ich wielkiego przywiązania do ojczyzny.

 Wszystko to wskazuje na ogromną potrzebę przetrawiania wydarzeń najnowszej historii i próbę jej pełnego zrozumienia, również przez najmłodszych. Szereg autorytetów społecznych, mówi nam jednak co innego. Nawołuje się do odejścia od tradycyjnie pojmowanego patriotyzmu na rzecz budowania systemu symboli i bodźców przez nie wytwarzanych, które motywowały by Polaków do zwiększenia swojej zawodowej efektywności. Pojawiają się hasła mówiące o odejściu od patriotyzmu męczeńskiego czy też anarchistycznego. Wszystko to powoduje lekkie zamieszanie.

 Szwedzki zespół, który wystąpi w niedziele na WAT pokazuje, iż Polacy nie mają się czego wstydzić w tradycyjny sposób przeżywając swój patriotyzm, czyli celebrowaniem klęsk zroszonych krwią bohaterów. Powstania antyrosyjskie, wojna w 1939 roku, w końcu Powstanie Warszawskie, tak w skrócie wygląda ten łańcuch. Bardzo popularni w naszym kraju Szwedzi z Sabaton, którzy zasłynęli z utworów o polskim bohaterstwie będą promowali w niedzielę swoją najnowszą płytę „Coat of Arms". Bilety kosztują 99 zł. Wiadomo, iż powstaje właśnie piosenka o Powstaniu Warszawskim w ich wykonaniu. W internecie pojawiła się inicjatywa wystąpienia z apelem do zespołu Sabaton o stworzenie piosenki o ks. Jerzym Popiełuszce. Apel można poprzeć na stronie www.pljestnaj.pl

Komentarze

Brak komentarzy.

Imię/nick:

Komentarz:

  Akceptuję warunki polityki prywatności.

 

Nie przegap

Słówko dnia

Sabat
(łac. sabbatum) u Żydów – siódmy dzień tygodnia, przypadający w sobotę, obchodzony jako święto

Ostatnie wypowiedzi

reklama

Komentowane*

Plusożercy

W obiektywie

 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz. 3
 • Dni Otwarte szkoły tańca Lilla House (foto)
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz. 3
 • Centrum Nauki Kopernik
 • Warszawianka w Barcelonie (foto)
 • Taneczne walentynki (foto)
 • Magia Kryminalistyki (foto)
 • Święto Wisły popowodziowe - fotoreportaż bez komentarza
 • Wizyta Prezydenta Ukrainy (foto)
 • Warszawiak w USA (foto) cz.1
 • Festiwal Niewinni Czarodzieje 2010 (foto)