W sieci

Oferty sponsorowane

reklama

Departament Propozycji okiem Magdaleny Mosiewicz

Magdalena Mosiewicz, 2010-10-11 11:00

- Mieszkanki mówiły, że tramwaje są po prostu przyjemniejsze. Kategoria "przyjemności" wywołała u drugiej strony nieskrywane zdziwienie - pisze Magdalena Mosiewicz dla eKurjera Warszawskiego.

Magdalena Mosiewicz Fot. Magdalena Mosiewicz Magdalena Mosiewicz jest współzałożycielką i działaczką partii Zielonych.

 W czwartek, 7 października odbył się pierwszy "Departament Propozycji" w obecnej edycji festiwalu "Warszawa w budowie". Jest to otwarta sesja projektów dla Warszawy prezentowanych przez zawodowców i amatorów, organizacje i jednostki, fantastów i realistów. W odróżnieniu od branżowych konferencji tutaj spotykają się różne światy, mentalności z dość odległych galaktyk.

Temat "droga" doprowadził do zderzenia firmy budowlanej dowodzącej, jak szkodliwe są protesty mieszkańców i protestujących dowodzących, że organizujące się grupy sąsiedzkie budują w Polsce prawdziwą demokrację. Inżynierowie prezentowali ekonomiczne zalety linii tramwajowych (są 10-20 razy tańsze od metra), a "zwykli mieszkańcy" - a właściwie mieszkanki - mówiły, że tramwaje są po prostu przyjemniejsze. Kategoria "przyjemności" wywołała u drugiej strony nieskrywane zdziwienie.

Prowadzę te sesje już drugi rok i najbardziej podoba mi się to, że wszyscy mogą się spotkać ze wszystkimi. Na równych prawach. Budująca jest też bezinteresowność uczestników, którzy dzielą się swoją wiedzą.

Konkluzje były niestety przygnębiające. Mamy złe prawo, chaos decyzyjny i bezkarnie grasujących w tym chaosie developerów. Najważniejsza propozycja padła z publiczności: trzeba wymóc na Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumenta zarządzenie nakładające na dewelopera obowiązek przedstawienia planów budowy dróg każdemu kto chce kupić mieszkanie w budynku przez niego budowanym.

Na marginesie warto dodać, że najbardziej zainteresowani często nie wiedzą jak dotrzeć do takich planów, co dużo mówi o dostępności informacji publicznej. Miejmy nadzieję, że następny "Departament" będzie bardziej optymistyczny. Zapraszamy w czwartek 14-stego października na sesję: "Europejska? Stolica? Kultury?".

13 października dowiemy się, czy Warszawa przejdzie do kolejnego etapu konkursu na Europejską Stolicę Kultury. Jak wykorzystać tę szansę? Jakiej polityki kulturalnej oczekujemy od miasta? Jakie chcielibyśmy mieć wydarzenia, miejsca, instytucje bez względu na to, czy Warszawa będzie nominalnie stolicą kultury czy nie?

Czekamy na propozycje w skali makro i w skali mikro. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby zaprezentować, co już zrobili lub co chcieliby zrobić. Zgłoszenia wysyłamy na adres: propozycje@artmuseum.pl

Kolejne tematy to:
Bazar (21 października)
Co chcemy jeść? Czy eko-rynek stanie się luksusem dla bogatych? Jakiej chcemy przestrzeni publicznej? Lubimy spontaniczność czy kontrolę? Czy mamy inne niż bazary miejsca integracji imigrantów?
Najbardziej interesują nas propozycje dla Bazaru Różyckiego – ważnego, historycznego miejsce, które upada. Ale wszystkie warszawskie bazary wchodzą w grę, szczególnie bazar przy Hali Banacha, zagrożony likwidacją.

Trawa (28 października)
Wszelkie skojarzenia dobrze widziane. Interesują nas pytania o granice wolności, np. dlaczego nie możemy pić piwa na trawie? Ale najważniejsza pozostaje obrona istniejących terenów zielonych i plany na ich przyjazne wykorzystanie. Możemy już legalnie chodzić po trawie w parku, wykorzystajmy to!

Na zachętę krótki filmik pokazujący, jak wygląda Departament Propozycji:
Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej Warszawa w budowie.

Spotkania odbywają się w każdy czwartek o 18.00, w tymczasowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, na ul. Pańskiej 3 (na tyłach domu meblowego Emilia).

Magdalena Mosiewicz jest współzałożycielką i działaczką partii Zielonych, autorką filmów dokumentalnych, wegetarianką. Od wielu lat zajmuje się też polityką. W 2004 roku startowała w wyborach do europarlamentu, a rok później w wyborach do Sejmu.

Komentarze (2)

 • Mktw2010-10-11 16:37

  Szacun dla Mosiewicz za ten projekt.

  + odpowiedz | cytujOceń: 0

Imię/nick:

Komentarz:

  Akceptuję warunki polityki prywatności.

 

Nie przegap

Słówko dnia

Sabat
(łac. sabbatum) u Żydów – siódmy dzień tygodnia, przypadający w sobotę, obchodzony jako święto

Ostatnie wypowiedzi

reklama

Komentowane*

Plusożercy

W obiektywie

 • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (foto)
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz. 4
 • Magia Kryminalistyki (foto)
 • Festiwal Niewinni Czarodzieje 2010 (foto)
 • Warszawiak w USA (foto) cz.1
 • Dialogi Penisa 2 (foto)
 • Święto Niepodległości w obiektywie (foto) cz. 3
 • Warszawiak w USA (foto) cz.1
 • Tour de Pologne 2010 - fotoreportaż bez komentarza cz.2
 • Torch Run Warsaw - fotoreportaż bez komentarza
 • Centrum Nauki Kopernik