W sieci

Oferty sponsorowane

reklama
wmurowanie-kamienia-wegielnego-pod-budowe-dworca-terespolskiego-18-maja-1866.jpg

Dworzec Terespolski, czyli na granicy dwóch światów

Dnia 20 maja 1866 roku położono kamień węgielny pod budowę nowego dworca Kolei Terespolskiej, projektowanego przez Alfonsa Kropiwnickiego; miało to wymiar czysto symboliczny, jako że prace trwały już niemal od roku.
Komentarze (3)

Warszawskie wakacje z historią

Centrum Edukacyjne IPN przy ul. Marszałkowskiej
Stołeczny oddział Instytutu Pamięci Narodowej przygotował liczne atrakcje i akcje edukacyjne dla młodych ludzi pozostających na wakacje w Warszawie.
Komentarze (0)

Była raz sobie moja Babcia

Babcia pochodziła z czasów kiedy Miasto było jeszcze Miastem. I całe podarowane jej przez Stwórcę życie przypadło - choć nie wiem czy tak naprawdę zdawała sobie z tego sprawę - na kilka dziejowych epok, wielkich i znaczących, na miarę glacjałów i interglacjałów.
Komentarze (0)

Słoń zginął po Dniu chwały największej baonu „Zośka”

Porucznik AK Jerzy Gawin
W nocy z 22 na 23 września 1944 zginął Słoń. Nie byle jaki Słoń, porucznik Armii Krajowej Jerzy Gawin, legenda Szarych Szeregów, uczestnik najsłynniejszego odbicia Polski Podziemnej - Akcji pod Arsenałem (zaciął mu się wtedy pistolet maszynowy, co mogło położyć cały plan, jednak w pobliżu był niezawodny Zośka Tadeusz Zawadzki i sten zaczął strzelać osłaniając wybawców masakrowanego przez Gestapo Rudego Jana Bytnara). Wszystko to uwiecznił w „Kamieniach na Szaniec” A. Kamiński.
Komentarze (0)

Synagoga na Szerokiej

synagoga wielka
Cóż...Cofamy się w czasie do roku 1845, gdy coraz znaczniejszy odsetek ludności żydowskiej na Pradze (około 43 % - niemal połowa!) potrzebował nowego, obszernego miejsca modlitwy - główną synagogę Pragi mieścił niewielki drewniany budynek z roku 1807.
Komentarze (0)

Bez echa przeszła rocznica powołania w Warszawie Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej

Dnia 28 czerwca 1945 roku Prezydent Bolesław Bierut, zgodnie z ustaleniami poczynionym w Jałcie powołał Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej.
Komentarze (0)

Egzekucja dziennikarza. Warszawa 1951 rok

Bolesław Bierut (1892-1956)
Sześć lat po zakończeniu wojny, czterech antykomunistycznych bojowników weszło do warszawskiego mieszkania dziennikarza Polskiego Radia. Postrzelony w głowę Stefan Martyka zmarł kilkanaście minut później.
Komentarze (0)

Tylko świnie siedzą w kinie, co bogatsze to w Teatrze. Okupacyjny teatr

Krzesła w teatrze
Wbrew powszechnej opinii w okupowanej Warszawie, teatry działające za zgodą Niemców cieszyły się wielką popularnością. Dochodziło do sytuacji kiedy to do sal teatralnych młodzież związana z Państwem Podziemnym wpuszczała gaz.
Komentarze (1)

Archiwalia Batalionu "Zośka" wkrótce w czytelni Archiwum Akt Nowych

W połowie maja 2010 roku spadkobiercy żołnierzy batalionu „Zośka” przekazali Archiwum Akt Nowych, dokumenty związane z legendarnym oddziałem. Dlaczego nie zdecydowano się na przekazania archiwaliów Muzeum Powstania Warszawskiego, które aspiruje do głównego centrum propagowania pamięci o insurekcji z 1944 roku?
Komentarze (0)

Dwie mroczne rocznice

znicze-na-moscie.jpg
21 czerwca 1940 roku skończył się dwudniowy, niemiecki mord na polskiej inteligencji dokonany w podwarszawskiej wsi Palmiry. Pięć lat później ogłoszono w Moskwie wyrok na 16 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego.
Komentarze (0)

Warszawa jest „ufryzowaną głową na szkielecie” którym jest reszta Królestwa

kongres-wiedenski.jpg
Tak o stolicy proklamowanego 20 czerwca 1815 roku Królestwa Polskiego mówił Stanisław Staszic. Chodziło o ogromne pieniądze jakie imperium rosyjskie przeznaczało na zamienienie trzydziestotysięcznego miasteczka w Wielką Warszawę.
Komentarze (0)

Plusożercy

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Nie przegap

Słówko dnia

Sabat
(łac. sabbatum) u Żydów – siódmy dzień tygodnia, przypadający w sobotę, obchodzony jako święto

Ostatnie wypowiedzi

Komentowane*

W obiektywie

 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz.2
 • Taneczne walentynki (foto)
 • Powązki w dniu Wszystkich Świętych
 • "Złota Rybka" dla Roberta Mazurka
 • „Światełko do nieba” podczas WOŚP (foto)
 • Dni Otwarte szkoły tańca Lilla House (foto)
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz. 4
 • Torch Run Warsaw - fotoreportaż bez komentarza
 • Dzień Otwartych Drzwi MSZ (foto)
 • Warszawiak w Japonii cz. 2 (foto)
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz. 4