W sieci

Oferty sponsorowane

reklama

Drugi Stan Wojenny

t.w., 2010-10-25 11:28

Do końca kwietnia 1988 roku w ramach Ministerstwa Sprawa Wewnętrznych prowadzono ściśle tajne przygotowania do wprowadzenia stanu wyjątkowego na terenie PRL. Prawie wszystkie dokumenty mogące pokazać polsko-jaruzelską powtórkę z rozrywki, zostały zniszczone.

Stan Wojenny - Warsaw1861 Stan Wojenny - Warsaw1861

Truizmem jest stwierdzenie iż każda władza przygotowuje sobie alternatywne scenariusze działania. Zniszczenie dokumentów wskazujących na to iż pierwszy Prezydent III RP, po raz kolejny po Grudniu 1970, Grudniu 1981 roku, przygotowywał krwawą rozprawę z Polakami, umożliwiło powstanie takiej a nie innej narracji dotyczącej charakteru zmian po 1989 roku. Według profesora Antoniego Dudka, zachowane dokumenty mówią o tym iż „byłaby to właściwie powtórka z 13 grudnia”.

W 1988 roku Jaruzelski w mundurze Ludowego Wojska Polskiego występował w telewizji i groził strajkującym użyciem siły. Dlaczego „generał ze skazą” nie zdecydował się po raz kolejny „rozstrzelać społeczeństwo”? Według krakowskiego profesora przyczyn było kilka. Zmienił się kontekst międzynarodowy (pierestrojka), ferment niezadowolenia ogarnął fundamenty systemu czyli kadry S.B, milicji i wojska (spadek realnych dochodów) . Ostatnim czynnikiem, w moim mniemaniu najważniejszym, był strach przed konsekwencjami nieudanej operacji, zarówno dla samego Jaruzelskiego, jego rodziny i najbliższych współpracowników.

Sowiecki namiestnik w PRL nie podejmował decyzji na wyczucie, opierał się na tajnych badaniach Centrum Badania Opinii Społecznej, którą to instytucję stworzył dla niedemokratycznych władz, pułkownik LWP, posiadacz Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotego Krzyż Zasługi, prof. dr hab. nauk humanistycznych Stanisław Kwiatkowski. Z utajnionych badań wynikało iż między lipcem a sierpniem 1988 roku „liczba osób, które uważały,że PZPR dobrze służy społeczeństwu spadła z 53 % do 27%”. Jednocześnie na pytanie „czy opozycja dobrze służy społeczeństwu?” twierdząco odpowiadało już 26 % tajnie ankietowanych, a nie 18 %. W sumie należy więc stwierdzić iż Jaruzelski nie wprowadzając kolejnego stanu wojennego kierował się preferencjami społecznymi.

Komentarze (2)

 • Exfan Solidarności2010-12-12 19:56

  Gdyby Jaruzelski miał sen który jest obecnie jawą dołożyłby wszelkich starań aby społeczeństwo od obecnej demokracji uchronić.
  Pytanie do fanów III RP - gdzie wsiąkły cztery zera naszej złotówki od 1980r.
  Chleb jest droższy niż za Gierka

  + odpowiedz | cytujOceń: +1

Imię/nick:

Komentarz:

  Akceptuję warunki polityki prywatności.

 

Nie przegap

Słówko dnia

Sabat
(łac. sabbatum) u Żydów – siódmy dzień tygodnia, przypadający w sobotę, obchodzony jako święto

Ostatnie wypowiedzi

reklama

Komentowane*

Plusożercy

W obiektywie

 • Święto Niepodległości w obiektywie (foto) cz. 3
 • Świąteczna reklama w przedwojennej prasie (foto)
 • AIR SOFT GUN, czyli zabawki dla dużych chłopców (foto)
 • Dzień Otwartych Drzwi MSZ (foto)
 • Nowe składy metra o nazwie Inspiro (wizualizacja)
 • Protesty Solidarności - fotoreportaż cz.1
 • Dni Otwarte szkoły tańca Lilla House (foto)
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz. 4
 • "Pamiętajmy o Osieckiej" - fotoreportaż bez komentarza
 • Taneczne walentynki (foto)
 • Święto Niepodległości w obiektywie (foto) cz. 3