W sieci

Oferty sponsorowane

reklama

17 województwo czyli o Księstwie Warszawskiem

t.w., 2010-10-27 10:49

Wielu mieszkańców Warszawy słysząc o "janosikowym" zaperza się i głośno zaczyna mówić o usamodzielnieniu polityczno-ekonomicznym miasta stołecznego. Powstanie województwa warszawskiego stało się elementem programy wyborczego Prawa i Sprawiedliwości.

Armia rosyjska wdzierająca się do Warszawy w 1813 Armia rosyjska wdzierająca się do Warszawy w 1813

Według byłego Premiera lidera opozycji,Jarosława Kaczyńskiego, obecny kształt administracyjny województwa mazowieckiego krzywdzi jego mieszkańców, statystyki pokazują iż jest ono "najzamożniejsze w kraju". Według Kaczyńskiego to nieprawda, zamożna ma być tylko Warszawa."Aby w sposób czynny doprowadzić do wyrównywania szans różnych rejonów kraju (...) Musimy stworzyć wobec tego województwo warszawskie. To absolutna konieczność" twierdził na konwencji samorządowej swojej partii  Jarosław Kaczyński.

Na program PiS zareagowała kandydatka PSL na prezydenta stolicy Danuta Bodzek. Warto dodać iż do ostatniej chwili PSL zastanawiał się czy w wyborach samorządowych w Warszawie nie poprzeć Hanny Gronkiewicz Waltz. Pani Bodzek uznała iż pomysł PiS jest "absolutnie chybiony" oraz wyjątkowo szkodliwy tak dla Warszawy i dla całego kraju. Marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika nazwał program PiS "antagonizowaniem reszty województwa w stosunku do Warszawy". Jednocześnie Struzik dodał iż doprowadzenie do powstania 17 województwa de facto jeszcze zwiększyłaby poziom "janosikowego" płaconego przez Warszawę. Propozycja Struzika jest inna, mówi o on o "nowym podziale administracyjnym".

Komentarz

Idea "usamodzielnia" Warszawy nie jest nowa, cieszy się dużym poparciem warszawian, z pewnością ma w sobie duży ładunek racjonalności. Jednak tego typu zmiany muszą być podbudowane wieloaspektową być może wieloletnią debatą społeczno-polityczną na ten temat. Pomysł "rzucony" w kampanii wyborczej przez partię opozycyjną nie ma szans na realizację. Sprawa "janosikowego" jest jednak na tyle kontrowersyjna iż temat "warszawskiego województwa" wróci prędzej czy później.

Komentarze

Brak komentarzy.

Imię/nick:

Komentarz:

  Akceptuję warunki polityki prywatności.

 

Nie przegap

Słówko dnia

Sabat
(łac. sabbatum) u Żydów – siódmy dzień tygodnia, przypadający w sobotę, obchodzony jako święto

Ostatnie wypowiedzi

reklama

Komentowane*

Plusożercy

W obiektywie

 • Warszawa latem (foto) cz.1
 • Samba na ulicach Pragi (foto) cz. 3
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz. 4
 • Taneczne walentynki (foto)
 • "Pamiętajmy o Osieckiej" - fotoreportaż bez komentarza
 • Magia Kryminalistyki (foto)
 • Wybuch w centrum Warszawy (Foto)
 • Tour de Pologne 2010 - fotoreportaż bez komentarza cz.1
 • Warszawiak w USA (foto) cz.2
 • Dni Otwarte szkoły tańca Lilla House (foto)
 • Wielka Iluminacja Świątecznej Warszawy (foto)