W sieci

Oferty sponsorowane

reklama

Warszawscy dziennikarze w czasie stanu wojennego

t.w., 2010-11-14 21:03

Zbliża się kolejna rocznica rozpoczęcia „wojny polsko-jaruzelskiej”. Warto przypomnieć co się wówczas działo w stołecznym środowisku dziennikarskim, zwłaszcza iż powstały wówczas układ zależności aktualny jest w części mediów do dnia dzisiejszego.

gen. Wojciech Jaruzelski i Fidel Castro w maju 1972 gen. Wojciech Jaruzelski (symbol PRL oraz stanu wojennego) i Fidel Castro w maju 1972.

Wprowadzenie „stanu wojennego” radykalnie zmieniło system mediów PRL. Dziennikarze sympatyzujący z Solidarnością zostali negatywnie zweryfikowani, co często na zawsze złamało ich kariery zawodowe.

Według oficjalnych szacunków w dzień poprzedzający wprowadzenia stanu wojennego w Warszawie pracowało 2/3 dziennikarzy PRL czyli około 7 tysięcy osób. Większość z nich zatrudniona była w centralnych środkach mediów masowych takich jak Polska Agencja Prasowa, która oprócz dostarczania informacji była również narzędziem cenzury (słynna klauzula prasowa  „w tej sprawie podawać informacje tylko za PAP”).

Bezpośrednio po wprowadzeniu Stanu Wojennego, pod nadzorem nowo powołanego „wojewódzkiego sztabu propagandowego”, tylko około 450 dziennikarzy podjęło pracę. Zawieszone zostały „Życie Warszawy”, „Stolica”, „Ekspres Wieczorny” i „Kurier Polski”. Z anten telewizyjnych zdjęto „Kurier Warszawski” realizowany przez Warszawski Ośrodek Telewizyjny. Z ramówki radiowej spadła „Warszawska Fala”. Prasę lokalną zastąpiły ogólnopolskie tytuły „Trybuna Ludu” i ”Żołnierz Wolności”. Nieliczny zespoły dziennikarskie mundurowi uznali za „utrzymujące pryncypialną linię polityczną”. Należały do nich zespoły „Dziennika Telewizyjnego” oraz redakcja polityczna Polskiego Radia.

Weryfikację rozpoczęto już w kilka dni po 13-stym grudnia. W Warszawie powołano osiem zespołów weryfikacyjnych w których skład wchodzili przedstawiciele Wydziału, Prasy, Radia i Telewizji KC PZPR, Komitetu Warszawskiego PZPR, Głównego Zarządu Politycznego WP, MSW, kierownictwa Radiokomitetu, Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, członkowie władz spółdzielni „Prasa - książka – Ruch” oraz co ciekawe członkowie kierownictwa Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego oraz Stronnictwa Demokratycznego.

W WOT-cie zwolniono trzech dziennikarzy (na 27 ), w Warszawskiej Rozgłośni Radiowej cztery osoby straciły pracę (na 35). Z warszawskiego Komitetu do spraw Radia i Telewizji zwolniono 334 osoby, z czego połowa zwolnień „była wynikiem zawiści lub osobistych rozgrywek”. Ponad 100 osób przeniesiono na inne stanowiska.

 Z „Życia Warszawy” w którym 1/3 zespołu dziennikarskiego należała do Solidarności, wyrzucony został między innymi Sekretarz Redakcji Jan Rurański. W gazecie tej chętnie czytanej przez inteligencje, zatrudniono dziennikarzy z rozwiązanej „Trybuny Mazowieckiej” pisze Tadeusz Ruzikowski w pracy "Stan Wojenny w Warszawie i województwie stołecznym 1981-1983". Pracę stracił  również Redaktor Naczelny „Ekspresu wieczornego”.

 W ciągu kilku miesięcy przeprowadzono 5155 rozmów weryfikacyjnych, część dziennikarzy odmówiła przystąpienia do nich - tak jak Zdzisław Sierpiński z „Życia Warszawy”. Pracownicy stołecznych mediów zostali skutecznie zastraszeni i spacyfikowani, przez co stały się prawdziwym pasem transmisyjnym Partii. Już w lutym zaczyna się wielostopniowa propaganda, udowadniająca na przykład zasadność podwyżek.

Komentarze

Brak komentarzy.

Imię/nick:

Komentarz:

  Akceptuję warunki polityki prywatności.

 

Nie przegap

Słówko dnia

Sabat
(łac. sabbatum) u Żydów – siódmy dzień tygodnia, przypadający w sobotę, obchodzony jako święto

Ostatnie wypowiedzi

reklama

Komentowane*

Plusożercy

W obiektywie

 • Wyścigi gokartów w Warszawie cz.1 - fotoreportaż bez komentarza
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz. 4
 • Warszawa latem (foto) cz.1
 • Samba na ulicach Pragi (foto) cz. 3
 • „Światełko do nieba” podczas WOŚP (foto)
 • Świąteczna reklama w przedwojennej prasie (foto)
 • "Złota Rybka" dla Roberta Mazurka
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz. 4
 • Wystawa MHP na pl. Defilad - fotoreportaż bez komentarza
 • Miedwiediew i Wulff w Warszawie (foto)
 • Świąteczna reklama w przedwojennej prasie (foto)