W sieci

Oferty sponsorowane

reklama

Likwidacja "Po prostu" cz.2

Godziemba, 2010-11-30 21:03

- W trakcie gwałtownych walk milicja kilkukrotnie użyła broni - pisze bloger Salonu24 - Godziemba o zamknięciu legendarnego warszawskiego pisma.

Wladyslaw_Gomulka_na_trybunie.jpg Władysław Gomułka, I sekretarz KC PZPR w latach 1956-1970

Gdy w auli trwał wiec, gmach Politechniki został otoczony przez jednostki MO, a wyjścia zablokowane. Do pierwszych starć doszło, gdy milicja zaczęła rozpraszać zgromadzonych na placu przed uczelnią. Atak milicji sprawił, iż po okrzyku „Do KC”, około 19.00 ruszyła w tym kierunku manifestacja, która została w dużej części rozproszona już na placu Konstytucji. Jednak dwutysięczna grupa dotarła pod gmach KC, gdzie doszło do gwałtownych starć z milicją.


Po zakończeniu wiecu w auli, zgromadzeni zaczęli ok. 20.30 opuszczać budynek i - mimo obietnicy złożonej prof. Bukowskiemu, zostali zaatakowani przez tyraliery milicjantów. Z czasem starcia przeniosły się na plac Konstytucji i trwały do godziny 23. Brutalność milicjantów i członków Milicji Robotniczej nie ustępowała tej z dnia poprzedniego. Tego dnia rannych zostało 54 uczestników manifestacji, w tym 10 osób hospitalizowano.
 
W trakcie trwania zamieszek w centrum miasta, polskie radio po raz pierwszy podało oficjalny komunikat Sekretariatu KC o zawieszeniu „Po prostu”.
 
5 października „Trybuna Ludu” zamieściła na pierwszej stronie komunikat Sekretariatu KC o zawieszeniu pisma. Zaraz obok w odredakcyjnym komentarzu wytłumaczono powody tej decyzji, podkreślając liczne „grzechy” redakcji. Na zakończenie opisano „burdy uliczne”, które zostały wzniecone przez „najbardziej niedojrzałe i zdezorientowane politycznie oraz jawnie reakcyjne grupy studentów (…) przy czynnym udziale chuliganerii”. Równocześnie skierowano wyraźne ostrzeżenie w stosunku do studentów, którzy „winni pamiętać, że na ich wykształcenie łoży społeczeństwo, że ciężar ich nauki dźwigają masy pracujące, które domagają się od młodzieży akademickiej studiów, nie zaś udziału w burdach ulicznych i awanturniczych wybryków”.
 
Tego samego dnia przywołany do porządku Sekretariat KC ZMS podjął uchwałę, w której odcinano się od protestów studentów, nazywając je „awanturą polityczną” oraz skrytykowano postawę ideową „Po prostu”. Równocześnie podkreślono, iż „uważamy i zawsze uważać będziemy, że sprawą najważniejszą dla naszej organizacji jest to, by działała ona u boku i pod kierownictwem PZPR. Taką drogę obraliśmy i nigdy z niej nie zejdziemy”.
 
Z kolei POP PZPR na Uniwersytecie Warszawskim wydała rezolucję, w której biorąc w obronę pismo, stwierdzono, iż „wkroczenie na drogę administracyjną zarządzeń stało się jedną z przyczyn ubolewania godnych wypadków z 3 i 4 bm”. Wedle sygnatariuszy przypadki brutalnego postępowania funkcjonariuszy milicji prowadziły do „osłabienia więzi między kierownictwem a masami”.
 
Tego samego dnia redaktor naczelny pisma, Ryszard Turski, zaniósł do KC pismo zespołu „PO prostu” do Gomułki. „Podpisałem się pod nim – wspominał – i sekretarz zaniósł list Gomułce. Kiedy wrócił, trzymał w ręku zmiętą kulkę papieru. Rozprostował i włożył do akt”.
Strona: 1 2

Komentarze (2)

 • pawkrzy2012-04-10 13:56

  opisany henryk wasilewski to brat mojej matki niestety \IPn sprawę umorzył bo nie znalazł znamion przestępstwa.

  + odpowiedz | cytujOceń: 0
 • fil2011-05-31 16:12

  Miałem wtedy 15 lat i pierwszy raz dostalem pałowanie od Milicji na placu Defilad. Miałem i tak szczęście bo mnie nie zamknęli i nie miałem przykrości w szkole .

  + odpowiedz | cytujOceń: 0

Imię/nick:

Komentarz:

  Akceptuję warunki polityki prywatności.

 

Nie przegap

Słówko dnia

Sabat
(łac. sabbatum) u Żydów – siódmy dzień tygodnia, przypadający w sobotę, obchodzony jako święto

Ostatnie wypowiedzi

reklama

Komentowane*

Plusożercy

W obiektywie

 • Miedwiediew i Wulff w Warszawie (foto)
 • Warszawa latem (foto) cz.1
 • Wielka Iluminacja Świątecznej Warszawy (foto)
 • Magia Kryminalistyki (foto)
 • Dni Otwarte szkoły tańca Lilla House (foto)
 • Powązki w dniu Wszystkich Świętych
 • Warszawiak w Japonii cz. 2 (foto)
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz.1
 • Festiwal Niewinni Czarodzieje 2010 (foto)
 • AIR SOFT GUN, czyli zabawki dla dużych chłopców (foto)
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz.2