W sieci

Oferty sponsorowane

reklama

Fort Jasińskiego zwany dawniej Fortem Śliwickiego

Szymon Patoka, 2010-12-09 14:27

- Ponieważ nie mógł on liczyć na wsparcie ogniowe z Cytadeli, wyposażony został w dwie potężne ceglane działobitnie - pisze Szymon Patoka.

Przy ulicy Jagiellońskiej 45-49 - tuż za torami kolejowymi - znajduje się Fort Jasińskiego, który do 1921 roku był nazywany Fortem Śliwickiego. Był to jeden z fortów Cytadeli Aleksandrowskiej, stanowiącej trzon Twierdzy Warszawa.

Nazywany był także szańcem lub przyczółkiem przed mostowym, ponieważ wzniesiono go by zabezpieczyć połączenie Cytadeli z prawym brzegiem Wisły. Był to fort ziemno-ceglany o narysie lunety. Kształtem swoim przypominał trójkąt przedzielony fosą na dwie części. Ponieważ nie mógł on liczyć na wsparcie ogniowe z Cytadeli, wyposażony został w dwie potężne ceglane działobitnie. Umocnienie otaczał rów forteczny z murowaną przeciwskarpą, wypełniony wodą.

Fort Śliwickiego otrzymał swe imię na cześć jednego z oficerów generalnego sztabu rosyjskiego, dowódcy grupy saperów, kapitana Śliwickiego. Zasłużył się on podczas szturmu Rosjan na Warszawę w sierpniu1831 roku, kiedy to został mocno poparzony podczas próby podpalenia mostu łyżwowego na Wiśle, w wyniku czego wkrótce zmarł. Po wybudowaniu fortu na Pradze w listopadzie 1835 roku jego szczątki pochowano na dziedzińcu fortu. Postawiono mu żeliwny obelisk z neogotyckim wieżowym zwięczeniem, który przetrwał do czasów międzywojennych.

Fort Śliwickiego powstał w latach 1835-1836 wg projektu ppłka Zadlica na niezabudowanym terenie wsi Golendzinów, najwcześniej ze wszystkich fortów otaczających Cytadelę. Umocnienie to było wielokrotnie przebudowywane, skrajne daty prac budowlanych: 1838-50 oraz 1891-1914. Pod esplanadę fortu zburzono zabudowę znajdującą się na terenie dzisiejszego ogrodu zoologicznego, Parku Praskiego i osiedla Praga II. Wysiedlono wówczas ok.12-15 tysięcy mieszkańców Pragi i Golendzinowa. Do roku 1871, kiedy to wybudowano stalowy most kolejowy, fort był połączony z Cytadelą mostem łyżwowym z 1828 roku.

Strona: 1 2

Komentarze

Brak komentarzy.

Imię/nick:

Komentarz:

  Akceptuję warunki polityki prywatności.

 

Nie przegap

Słówko dnia

Sabat
(łac. sabbatum) u Żydów – siódmy dzień tygodnia, przypadający w sobotę, obchodzony jako święto

Ostatnie wypowiedzi

reklama

Komentowane*

Plusożercy

W obiektywie

 • Świąteczna reklama w przedwojennej prasie (foto)
 • Wybuch w centrum Warszawy (Foto)
 • X-lecie IPN (foto)
 • CHT Marywilska 44 (foto)
 • AIR SOFT GUN, czyli zabawki dla dużych chłopców (foto)
 • Warszawiak w Japonii cz. 2 (foto)
 • "Złota Rybka" dla Roberta Mazurka
 • Wyścigi gokartów w Warszawie cz.1 - fotoreportaż bez komentarza
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz. 3
 • AIR SOFT GUN, czyli zabawki dla dużych chłopców (foto)
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz. 4