W sieci

Oferty sponsorowane

reklama

Afery podsłuchowe III RP

ekjw.pl, 2014-06-17 22:14

Zebraliśmy wszystkie najważniejsze afery podsłuchowe III RP.

Rolka filmu Fot. sxc.hu Taśma filmowa jak zawsze symboliczna pomimo postępu technologii cyfrowej.

Grupa trzymająca władzę
Adam Michnik nagrał Lwa Rywina

Adam Michnik w lipcu 2002 roku nagrał spotkanie z producentem filmowym Lwem Rywinem. Panowie rozmawiali w gabinecie Michnik. Chodzi o propozycję dla Agory zmiany w ustawie, które umożliwią firmie kupno telewizji Polsta. Warunkiem miało być przekazanie 17,5 mln dolarów na rzecz kampanii wyborczej SLD. Dodatkowo Rywin oczekiwał prezesury Polsatu dla siebie.Po pół roku od zdarzenia Michnik zdecydował się opublikować nagranie. Wybuchła gigantyczna afera będąca powodem powstania w Sejmie pierwszej w historii komisji śledczej. Ostatecznie sprawa kończy się skazaniem Rywina za pomoc w płatnej protekcji. Nie udało się ustalić kto wysłał producenta filmowego.

Warto dodać, że po wybuchu afery Rywina pojawiła się paranoja podsłuchowa. Ogromnie wzrosło zainteresowanie technikami obrony przed podsłuchami. Szczególnie wiele uwagi poświęcano metodom przeciwdziałania podsłuchowi poprzez telefon komórkowy. Biznesmeni i politycy zaczęli wyciągać baterie ze swoich telefonów podczas spotkań które nie miały być dostępne publicznie.

Ostry jak brzytwa
Aleksander Gudzowaty nagrywa Józefa Oleksego

Obaj panowie przy wspólnej kolacji prowadzą interesującą rozmowę. Były premier opowiada barwnie o swoich kolegach SLD, finansach Aleksandra Kwaśniewskiego, a nawet operacjach plastycznych Jolanty Kwaśniewskiej. Stosunki pomiędzy Oleksym i Kwaśniewskim mocno się ochłodziły po upublicznieniu tych nagrań. Padają też słynne słowa Oleksego, który chwali się że dużo czyta, przygotowuje się w ten sposób do aktywnego powrotu do wielkiej polityki "K..., będę ostry jak brzytwa" wyznaje Gudzowatemu.

Jedno mieszkanie dla mnie
Sławomir Julke nagrywał Jacka Karnowskiego

Rozmowa przebiegała w 2008 roku pomiędzy prezydentem Sopotu Jackiem Karnowskim i przedsiębiorcą Sławomirem Julkę. Karnowski mial złożyć Julke propozycję korupcyjną. Sprawa wypłynęła na pierwszy strony gazet ogólnokrajowych ponieważ biznesmen twierdził, że powiadomił o sprawie premiera Tuska. Szef rządu miał nie zareagować.

PSL w spółkach skarbu państwa
Władysław Serafin nagrywał Władysława Łukasika

Szef kółek rolnicznych Władysław Serafin nagrał w swoim gabinecie byłego szefa Agencji Rynku Rolnego. Łukasik otwarcie opisywał powiązania biznesowe wśród działaczy PSL i ich rodzin. Dokładnie chodziło o ich funkcjonowanie w spółkach skarbu państwa, które podlegały ministerstwu rolnictwa. Konsekwencją publikacji była dymisja Marka Sawickiego ze stanowiska ministra rolnictwa. 

Korupcja polityczna
Renata Beger i TVN nagrali Adam Lipińskiego

Bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego spotyka się w pokoju sejmowego hotelu z posłanką Samoobrony Renatą Beger. Tematem rozmów jest jej przejści z grupą posłów Samoobrony do Prawa i Sprawiedliwości. Stawką ma być posada sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa. Beger stawia warunek rozwiązania kwestii weksli in blanco jakie posłowie Samoobrony przekazywali szefowi partii Andrzejowi Lepperowi. 

Hazardowa
CBA nagrała Zbigniewa Chlebowskiego

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski został nagrany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne podczas rozmów z biznesmenem Ryszardem Sobiesiakiem. Przedsiębiorca działał w branży hazardowej i zależało mu na korzystnych zapisach w projekcie ustawy hazardowej w obszarze opodatkowania gier losowych. Chlebowski próbował się tłumaczyć z tych rozmów, ale raczej nieudolnie. Dodatkowo afera pogrążyła ministra sportu Mirosława Drzewieckiego, który nie umiał wytłumaczyć dziwnych zapisów jakie pojawiły się w jego resorcie przy okazji prac nad ustawą. Były bardzo zbieżne z oczekiwaniami Sobiesiaka. 

"Kręcenie lodów"
CBA nagrało Beatę Sawicką 

Beata Sawicka, posłanka PO, stawała na głowie żeby jej młody przyjaciel był przekonany o jej układach w elitach rządzących krajem. Miała mieć świetne możliwości do "kręcenia lodów". Okazało się jednak, że "przyjaciel" jest agentem CBA. Sprawa dotyczyła robienia interesów przy okazji planowanej prywatyzacji służby zdrowia. Posłanka przyjęła łapówkę co zostało zarejestrowane przez agenta. Z powodu błędów w postępowaniu CBA Sąd uniewinnił kobietę, która w stanie totalnej histerii twierdziła, że została uwiedziona.

PZPN
Grzegorz Kulikowski nagrał działaczy PZPN

Rozmowy dotyczą kwot i procentów jakie działacze Polskiego Związku Piłki Nożnej sobie przyznają przy okazji różnego rodzaju transakcji związku. Skutkiem ujawnienia nagrań było odwołanie Zdzisława Kręciny ze stanowiska sekretarza generalnego PZPN 

Do powyższej listy należy dodać aktualnie toczącą się aferę taśmową Platformy Obywatelskiej. Nagrany został między innymi minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz, oraz prezes NBP Marek Belka.

Komentarze

Brak komentarzy.

Imię/nick:

Komentarz:

  Akceptuję warunki polityki prywatności.

 

Nie przegap

Słówko dnia

Sabat
(łac. sabbatum) u Żydów – siódmy dzień tygodnia, przypadający w sobotę, obchodzony jako święto

Ostatnie wypowiedzi

reklama

Komentowane*

Plusożercy

W obiektywie

 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz. 4
 • Hordy zombi opanowały ulice Warszawy- fotoreportaż bez komentarza
 • Wyścigi gokartów w Warszawie cz.1 - fotoreportaż bez komentarza
 • Warszawiak w USA (foto) cz.1
 • Magia Kryminalistyki (foto)
 • Miedwiediew i Wulff w Warszawie (foto)
 • Warszawiak w USA (foto) cz.2
 • Dialogi Penisa 2 (foto)
 • Warszawiak w USA (foto) cz.1
 • Powązki w dniu Wszystkich Świętych
 • Powązki w dniu Wszystkich Świętych