W sieci

Oferty sponsorowane

reklama

Uruchomił Starzyński i trwa do dziś - Warszawa w kwiatach i zieleni

Beata Michalec, 2010-05-18 10:00

Z inicjatywy Prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego w dniu 27 lutego 1935 roku odbyło się zebranie w sprawie ukonstytuowania Komitetu Obywatelskiego dla zorganizowania na terenie miasta „Święta wiosny” pod hasłem „Warszawa w kwiatach i zieleni”.

zielen3.jpg

Akcja miała na celu podniesienie estetycznego wyglądu stolicy przez ukwiecanie okien i balkonów oraz pobudzenie wśród młodzieży zamiłowania do hodowli roślin.

W udekorowanej kwiatami i krzewami z miejskich plantacji wielkiej sali Ratusza zebrali się przedstawiciele Zarządu Miasta z Prezydentem Stefanem Starzyńskim na czele, wiceprezydenci Około, Kułak, Olpiński, Pohoski, Zawistowski, Kulski, wicemarszałek Senatu Bogucki, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Śliwiński, sekretarz Kaden-Bandowski, przedstawiciele prasy, dyrektorzy wydziałów i przedsiębiorstw miejskich, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń społecznych oraz ogrodniczych.

Prezydent Stefan Starzyński w swojej wizji miasta widział zieleń i kwiaty jako element dekoracyjny balkonów i okien kamienic, które nie przedstawiały żadnej wartości architektonicznej. Fasady domów były zaniedbane a niekiedy szpeciły wizerunek miasta . W Gazecie Codziennej z 28 lutego 1935 roku napisano „Istnieją realne możliwości uczynienia z Warszawy miasta kwiatów i zieleni. W akcji tej jednak musi wziąć udział ogół obywateli stolicy”. Stefan Starzyński uważał, że Warszawa swym wyglądem i pięknem powinna dorównywać innym stolicom europejskim.  Podczas spotkania Prezydent nakreślił schemat organizacyjny kampanii, zaproponował powołanie Komitetów Dzielnicowych, które realizowałyby hasło „Warszawa w kwiatach i zieleni”. Zaś Komitet Wykonawczy miał zająć się urządzeniem pokazu, wystawy dekoracji balkonów i okien w domach prywatnych.

Za zorganizowanie „Święta wiosny” odpowiedzialny był Zarząd Miasta, który do akcji włączył młodzież szkolną. Wicemarszałek Senatu Bogucki w imieniu Zarządu Głównego Stowarzyszenia Przyjaciół Warszawy zwrócił  się z apelem do przedstawicieli dzielnic o poparcie inicjatywy Zarządu Miasta. Pomoc również zadeklarował Polski Związek Hodowców Kwiatów zaś organizacje ogrodnicze obniżyły ceny na nasiona, kwiaty, ziemię i dostarczać miały do prywatnych  mieszkań.

Zebranie przez aklamację przyjęło program akcji i uchwalono wydanie odezwy do mieszkańców miasta. Powołano Komitet Główny w skład którego weszli Prezydent Warszawy Stefan Starzyński, wicemarszałek Senatu Bogucki, panowie Kaden-Bandrowski, Machlejd, kurator Okręgu Warszawskiego Pytlakowski. Na czele Komitetu Wykonawczego stanęli dyr. Danielewicz, wicedyrektor Skrzetuski, Wędołowski i Schönfeld.

Przed wojną odbyły się dwie edycje konkursu w 1937 i 1938 roku.  W jednym z nich  Pani Zofia Wóycicka wielki działacz i społecznik – żona hydrologa Profesora Politechniki Warszawskiej Kazimierza Wóycickiego z rąk Prezydenta odebrała nagrodę za swój piękny balkon przy  ul. Wspólnej 16. Nagrodą był obraz Tadeusza Cieślowskiego syna „Kamienne schodki” w złotej ramie. Niestety uległ zniszczeniu podczas zawieruchy wojennej. W archiwum domowym rodziny Wóycickich zachowało się jedynie zdjęcie Prezydenta Starzyńskiego wręczającego nagrodę Pani Zofii. Nagrodę  ex aequo zdobyła Mira Zimińska-Sygietyńska.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej to właśnie Pani Zofii Wóycickiej Warszawa zawdzięcza przywrócenie akcji. Jako założyciel i  prezes Oddziału Powiśle  Towarzystwa Przyjaciół Warszawy w 1971 roku wskrzesiła przedwojenną ideę ukwiecania miasta. Konkurs przez wiele lat odbywał się tylko na Powiślu. We wszystkich swych publicznych wystąpieniach Pani Zofia Wóycicka stale i konsekwentnie stawiała wniosek o wznowienie konkursu w skali ogólnowarszawskiej. Od 1984 roku Konkurs zaistniał w całym mieście i trwa po dzień dzisiejszy pod patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.

W pierwszym etapie  społecznicy Oddziałów Dzielnicowych TPW dokonują przeglądu i oceny obiektów na swoim terenie. W drugim etapie Komisja Konkursowa złożona z przedstawicieli Oddziałów TPW, Zarządu Głównego TPW oraz przedstawiciela  Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, po objeździe ogólno warszawskim wyłania obiekty do nagród Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy i Zarządu Głównego TPW.

W 2009 roku komisja obejrzała ok. 350 obiektów (indywidualnych, instytucji, placówek oświatowych, terenów spółdzielni, parafie kościelne, skwery miejskie). Przyznała 15 Nagród Specjalnych Prezydenta m. st. Warszawy, 52 Nagrody Prezydenta m. st. Warszawy, 25 Listów Gratulacyjnych Prezydent m. st. Warszawy, 118 Nagród ZG TPW i 29 Listów Gratulacyjnych ZG TPW, 7 budynków nagrodzono Misterem Kwiatów.

UWAGA!

Rusza XXXVII edycja Konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni” zapraszamy wszystkich mieszkańców stolicy do zgłaszania obiektów godnych nagrodzenia, które podnoszą estetykę miasta i wzbudzają podziw przechodniów. Czekamy na zgłoszenia do 15 czerwca 2010 roku, bliższe informacje na temat tegorocznej edycji konkursu czytelnicy znajdą na stronie www.tpw.org.pl.

Komentarze (1)

 • Teodozja2012-03-19 21:58

  Właśnie mój sąsiad z dołu kategorycznie zażądał, bym w tym roku usunęła z balkonu skrzynki, bo na jego balkon spadały płatki kwiatów, a on nieżyczy sobie tego i kwiatów nie cierpi (skrzynki wisiały od wewnętrznej strony balkonu). Ja bez kwiatów nie wyobrażam sobie życia. mam problem

  + odpowiedz | cytujOceń: 0

Imię/nick:

Komentarz:

  Akceptuję warunki polityki prywatności.

 

Nie przegap

Słówko dnia

Sabat
(łac. sabbatum) u Żydów – siódmy dzień tygodnia, przypadający w sobotę, obchodzony jako święto

Ostatnie wypowiedzi

reklama

Komentowane*

Plusożercy

W obiektywie

 • Dialogi Penisa 2 (foto)
 • Wielka Iluminacja Świątecznej Warszawy (foto)
 • Warszawianka w Barcelonie (foto)
 • Samba na ulicach Pragi (foto) cz. 3
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz.1
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz.2
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz. 3
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz. 4
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz.2
 • Wyścigi gokartów w Warszawie cz.2 - fotoreportaż bez komentarza
 • Protesty Solidarności - fotoreportaż cz.1