W sieci

Oferty sponsorowane

reklama

W Warszawie setki tysięcy ludzi nie ma kanalizacji

ma, 2010-11-18 11:57

To wręcz niebywałe, ale ta informacja niejako przypadkiem prześlizgnęła się do obiegu prasowego przy okazji otwierania przez Prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz ukończonego nowego obiektu na Białołęce.

gronkiewicz.JPG Fot. mat.pras. Urzędu Miasta Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz symbolicznie uruchamia kolektor ścieków na Białołęce.

Uroczystość przekazania przez dewelopera Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji nowo wybudowanego kolektora przebiegła w miłej atmosferze. Pani Prezydent symbolicznie uruchomiła instalację.

- To wyjątkowy dzień dla Białołęki. Dotychczas w tej części dzielnicy brakowało kanalizacji. To ogromny sukces, ponieważ wkrótce około 100 tysięcy osób będzie mogło zrezygnować z tradycyjnych szamb i podłączyć się do sieci kanalizacyjnej. - powiedziała w trakcie uroczystości Hanna Gronkiewicz-Waltz.

To jednak jeszcze nie wszystko. Dowiedzieliśmy się z treści kolejnych wystąpień, że nie jest to jedyna dzielnica Warszawy z takimi problemami. - W Wawrze kolektor zaczął już być budowany i jest w tzw. czwartej fazie projektu. Mam nadzieję, że w dwóch dzielnicach leżących na obrzeżach Warszawy (Białołęka i Wawer) uda nam się jak najszybciej zapewnić mieszkańcom możliwość podłączenia do kanalizacji. - optymistycznie wyznała Pani Prezydent.

Inwestycja kosztowała 50 milionów złotych. Odcinek kolektora sanitarnego ma długość 6,5 kilometra. Tak jak zapowiedziała Pani Prezydent, dzięki jego wybudowaniu 100 tysięcy mieszkańców północno-wschodniej Białołęki będzie mogła podłączyć się do kanalizacji odprowadzającej ścieki do oczyszczalni Czajka.

Według danych podawanych przez Urząd Miasta w ciągu ostatnich 3 latach wybudowano i zmodernizowano 151 kilometrów sieci wodociągowej, oraz 103,7 kilometrów kanalizacyjnej. Zakładany wskaźnik skanalizowania miasta określony w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych na poziomie 94% mieszkańców z dostępem do kanalizacji został osiągnięty.

KOMENTARZ

W zupełnie zaskakujący sposób ta inwestycja obnażyła gigantyczną słabość Warszawy w której stan sieci kanalizacyjnej jest w tak opłakanym i żałosnym stanie, że dopiero wysiłkiem ostatnich trzech lat udało się zapewnić 94% mieszkańców dostęp do kanalizacji. Oznacza to że w poprzednich latach wskaźnik ten musiał być dużo niższy, co jest już zupełnym skandalem.

Problem polega jednak na tym, że nadal 6% mieszkańców miasta nie ma dostępu do kanalizacji - to są setki tysięcy ludzi mieszkających w stolicy kraju należącego do Unii Europejskiej.

Pod informacją na temat tego wydarzenia opublikowaną na Facebook'owym profilu Hanny Gronkiewicz-Waltz wywiązała się dyskusja. Marta Kery - jedna z komentujących tę sprawę osób - napisała "to w Wawie ktos jeszcze nie mial kanalizacji?! o.O normalnie Ruś Kijowska albo gorzej". Chyba lepiej tego skomentować nie można.

Komentarze

Brak komentarzy.

Imię/nick:

Komentarz:

  Akceptuję warunki polityki prywatności.

 

Nie przegap

Słówko dnia

Sabat
(łac. sabbatum) u Żydów – siódmy dzień tygodnia, przypadający w sobotę, obchodzony jako święto

Ostatnie wypowiedzi

reklama

Komentowane*

Plusożercy

W obiektywie

 • Warszawiak w USA (foto) cz.2
 • Protesty Solidarności - fotoreportaż cz.1
 • Wyścigi gokartów w Warszawie cz.1 - fotoreportaż bez komentarza
 • Taneczne walentynki (foto)
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz.2
 • Samba na ulicach Pragi cz.2 - fotoreportaż bez komentarza
 • Warszawa latem (foto) cz.1
 • Taneczne walentynki (foto)
 • Warszawianka w Barcelonie (foto)
 • X-lecie IPN (foto)
 • Dzień Otwartych Drzwi MSZ (foto)