W sieci

Oferty sponsorowane

reklama

Problemy z przetargiem na nowe wagony metra?

t.w., 2010-10-27 11:18

Dwa tygodnie temu Komisja Przetargowa stołecznego Metra wybrał dostawcę 210 nowych wagonów. Okazało się jednak iż najdłużej budowane europejskie metro i tym razem nie rozwiąże swoich inwestycji bez problemów. Stawka jest nie mała, kontrakt wart jest ponad 1 miliard złotych.

Peron metra Stacja Centrum warszawskiego Metra.

W dniu wczorajszym do Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęły odwołania od obu firm których oferty zostały odrzucone w ostatnim etapie konkursu.Warto dodać iż w konsorcjach walczących o warszawski miliard nie brała udziału żadna polska firma. Oferta polskiej firmy Alstom Konstal nie spełniała wymogów już na etapie wstępnej selekcji, w związku z czym nie została wzięta pod uwagę.

Zwycięskie Konsorcjum Siemens i Newag otrzymały maksymalną liczbę konkursowych punktów. Parametrem który miał  kluczowe znaczenie była oczywiście cena, stanowiła ona 50 % komponentu kryterium wyboru dostawcy (kolejne to zużycie energii elektrycznej, amortyzacja wagonów, ekologia i długość gwarancji). Najtańszą ofertą zaproponowała praska Skoda i sankt petersburski Wagonmasz.

Kontrakt dotyczy 210 wagonów z których będzie się składać 35 pociągów. Większość nowych składów będzie obsługiwała II nitkę metra która właśnie zaczęła być budowana. W nowych wagonach będzie można przechodzić pomiędzy wagonami, tym samym warszawskie metro normalnieje. Pojawi się oczywiście wewnętrzny monitoring, zgodnie z duchem ery „Big brother”. Nowe metro będzie przystosowane oczywiście do korzystania zeń przez niepełnosprawnych. Generalnie można powiedzieć iż pasażerowie uzyskają większą kontrolę nad tym w jaki sposób jadą. Między innymi poprzez możliwość samodzielnego otwierania drzwi czy wizualnego lub werbalnego kontaktu z maszynistą. Oczami wyobraźni widzę rozmowę poprzez monitor jaką prowadzą pasażer i kierujący pociągiem metra, abstrakcja.


Odwołanie niezadowolonych konsorcjów rozpatrywane będzie w nowym przyspieszonym trybie, wraz z procedurą sadową musi się zakończyć najdłużej za siedem tygodni.

Komentarze

Brak komentarzy.

Imię/nick:

Komentarz:

  Akceptuję warunki polityki prywatności.

 

Nie przegap

Słówko dnia

Sabat
(łac. sabbatum) u Żydów – siódmy dzień tygodnia, przypadający w sobotę, obchodzony jako święto

Ostatnie wypowiedzi

reklama

Komentowane*

Plusożercy

W obiektywie

 • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (foto)
 • Święto Niepodległości w obiektywie (foto) cz.1
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz.1
 • „Światełko do nieba” podczas WOŚP (foto)
 • Wielka Iluminacja Świątecznej Warszawy (foto)
 • Festiwal Niewinni Czarodzieje 2010 (foto)
 • Parada Równości - fotoreportaż bez komentarza
 • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (foto)
 • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (foto)
 • Święto Niepodległości w obiektywie (foto) cz. 3
 • Dialogi Penisa 2 (foto)