W sieci

Oferty sponsorowane

reklama

Zdesperowani kierowcy wjeżdżają na buspasy. Policja i SM wzmaga kontrolę. PiS winne?

oi, 2010-12-02 15:46

Dramatyczne warunki drogowe oraz wszechobecne korki prowadzą kierowców do desperackich ruchów. Coraz większa liczba prowadzących pojazdy decyduje się na złamanie przepisów.

Zaśnieżony Nowy Świat Zaśnieżony Nowy Świat z widokiem na Chmielną

Zalegający śnieg, błoto pośniegowe oraz zamarznięte nawierzchnie miejskich ulic sprzyjają tworzeniu się ogromnych zatorów drogowych. Kierowcy chcąc opuścić ślimaczący się korek wjeżdżają desperacko na buspasy po których nie wolno poruszać się innym pojazdom niż autobusy i taksówki. ZTM uważa, że do łamania przepisów zachęcać kierowców mogą publicznie głoszone pomysły udostępnienia buspasów dla samochodów osobowych.

Powoduje to oczywiście znaczne utrudnienie w funkcjonowaniu naziemnego, kołowego transportu masowego. Zatory uliczne zaczynają utrudniać poruszanie się autobusom pomimo tego, że korzystają ze specjalnych pasów ruchu. Sytuacja jest na tyle poważna, że ZTM postanowiły wesprzeć służby porządkowe.

- Podjęto decyzję o wsparciu komunikacji miejskiej poprzez kontrole wyznaczonych odcinków buspasów i skrzyżowań, tak aby ułatwić komunikacji zbiorowej a tym samym pasażerom bezkolizyjny przejazd w tak trudnych warunkach pogodowych. W wyznaczone miejsca zostaną skierowane patrole mieszane strażnik miejski  plus policjant. - powiedziała eKurjerowi Warszawskiemu, Monika Niżniak, Rzecznik Prasowy Straży Miejskiej w Warszawie.

Kierowcy podejmujący ryzyko i wjeżdżający na buspasy muszą pamiętać o tym, że może zostać na nich nałożona kara. Jaka? - Kierowca przyłapany na takim wykroczeniu musi liczyć się z tym, że zostanie ukarany mandatem karnym w wysokosci 100 złotych. - wyjaśniła nam kom. Anna Kędzierzawska z Wydziału Komunikacji Społecznej KSP.

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz ma podobne zdanie do ZTM odnośnie przyczyn masowego zajmowania przez kierowców buspasów. Równocześnie wskazuje winnych. - Ze zdwojoną siłą będziemy w Warszawie egzekwować buspasy, jak i mandaty za blokowanie skrzyżowań. W dniu wczorajszym pojawiła się ze strony radnych PiS zachęta, by kierowcy samochodów osobowych korzystali z buspasów, co doprowadziło dziś do paraliżu niektórych części Warszawy. Właśnie z powodu tej zachęty sytuacja tam była dziś gorsza, niż np. w poprzednich dniach. - powiedziała prezydent Warszawy.

To jednak nie wszystko. Trudna sytuacja na drogach zaczyna przeradzać się w chaos. - Obecnie ruch w Warszawie odbywa się na takich zasadach jakby de facto światła nie funkcjonowały, tymczasem sygnalizacja jest sprawna - poinformowała podczas konferencji prasowej Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Oprócz funkcjonariuszy policji i straży miejskiej porządku mają też pilnować pracownicy ZTM.

Komentarze (1)

 • jak!2010-12-02 19:25

  w tym roku zima nie zaskoczyła! ale znowu nie można sobie z tym poradzić :-(

  + odpowiedz | cytujOceń: -1

Imię/nick:

Komentarz:

  Akceptuję warunki polityki prywatności.

 

Nie przegap

Słówko dnia

Sabat
(łac. sabbatum) u Żydów – siódmy dzień tygodnia, przypadający w sobotę, obchodzony jako święto

Ostatnie wypowiedzi

reklama

Komentowane*

Plusożercy

W obiektywie

 • Świąteczna reklama w przedwojennej prasie (foto)
 • Dni Otwarte szkoły tańca Lilla House (foto)
 • Bóbr uwięziony w porcie - fotoreportaż bez komentarza
 • Powązki w dniu Wszystkich Świętych
 • Wyścigi gokartów w Warszawie cz.1 - fotoreportaż bez komentarza
 • Tour de Pologne 2010 - fotoreportaż bez komentarza cz.1
 • Magia Kryminalistyki (foto)
 • Wielka Iluminacja Świątecznej Warszawy (foto)
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz. 4
 • Samba na ulicach Pragi cz.1 - fotoreportaż bez komentarza
 • X-lecie IPN (foto)