W sieci

Oferty sponsorowane

reklama

Bojkot marki Reserved zyskuje na popularności. W sieci wrze.

ekjw.pl, 2014-01-06 17:36

Wszystko zaczęło się od fanpage'a na portalu społecznościowym Facebook, który w ciągu 2 dni uzyskał ponad 4 tysiące lajków. Sprawę nagłośnił jeden z portali i lawina ruszyła.

klawiatura.jpg Klawiatura komputera

Na Facebooku 3 stycznia 2014 roku pojawił się fanpage 'Reserved: Nie kupuję u oszustów podatkowych'. W ciągu 2 dni polubiło go ponad 4 tysiące internautów. Wówczas o sprawie napisał jeden z portali i lawina ruszyła. W momencie, gdy powstaje ten tekst liczba osób popierających akcję wzrosła do ponad 8200 i można przypuszczać, że to jeszcze nie koniec.

Oficjalnym powodem powołania do życia strony i zaangażowanie się w akcję nawoływania do bojkotu mają być przyjęte przez polską firmę LPP (właściciel m.in. marki Reserved, Mohito, Cropp, House) tak zwane praktyki optymalizacji podatkowej. Innymi słowy, chodzi o takie działanie, które pozwoli firmie płacić mniejsze podatki w Polsce.

Firma ma to osiągnąć poprzez spółkę zarejestrowaną na Cyprze z którą podpisała umowę sublicencji na używanie znaków słownych i graficznych House, Mohito, Sinsay. Następnie spółka cypryjska przeniosła swoje prawa na spółkę zarejestrowaną w Emiratach Arabskich. Obie spółki należą do tego samego właściciela, którym ma być właśnie LPP. Według portalu internetowego naTemat spółki wyceniły wartość licencji na 510 milionów złotych.

W odpowiedzi na tę akcję firma LPP opublikowała oświadczenie w którym stwierdza, że... w ostatnich latach osiągnęła 6 pozycję wśród największych płatników w Polsce podatku CIT kwotą 52,3 miliona złotych za 2011 rok. Firma tłumaczy, że według ich szacunków zapłaci za 2013 rok podatki na kwotę 540 milionów złotych na co złoży się CIT, VAT, cło i inne obciążenia fiskalne.

W odpowiedzi na to organizatorzy akcji odpowiedzi, że to jest "zupełnie nie na temat". - Jaki jest związek podatków płaconych w 2011, 2012 czy 2013 ze sprawą przeniesienia marek na Cypr i do Emiratów w 2014 roku? Przecież to, że firma płaciła dotąd podatki w Polsce w niczym nie zmienia tego, że ucieczka na Cypr to skandaliczna, szkodliwa dla polskiego społeczeństwa decyzja. - pytają nawołujący do bojkotu.

Równocześnie wskazują, że w swoim oświadczeniu LPP wykazuje podatek VAT, którego ciężar spoczywa na osobie kupującej ich towar, oraz cło którego jest płatnikiem bo przeniosła produkcję do Bangladeszu. Według organizatorów bojkotu najważniejszy jest płacony przez firmę podatek CIT, który według nich miał wynieść 52,3 milionów złotych wobec blisko 2,5 miliarda złotych przychodów. Ta dysproporcja ich oburza.

Na profilu facebookowym Reserved oraz 'Reserved: Nie kupuję u oszustów podatkowych' rozgorzała gorąca dyskusja. Głosy krytykujące polski system podatkowy i usprawiedliwiający tak zwaną optymalizację podatkową starły się z wezwaniem do uczciwego budowania kraju poprzez płacenie podatków. Pojawiły się deklaracje rezygnacji z robienia zakupów w sklepach firmy LPP. Niektórzy z uczestników dyskusji sugerowali, że akcja jest sponsorowana przez firmę PR, która działa na zlecenie konkurencji. Na te zarzuty organizatorzy profilu zachęcającego do bojkotu nie odpowiedzieli.

Do sprawy odniósł się poseł Janusz Palikot (Twój Ruch), który przypomniał, że kilka miesięcy temu jego ugrupowanie proponowało tak zwany Podatek Wyjścia. Regulacja miała dotyczyć firm przenoszących swoją działalność do innego kraju, a korzystających wcześnie z ulg podatkowych. Polegałoby to na zapłaceniu podatku mającego w części zrekompensować straty budżetu państwa z tytułu ulgi z której przedsiębiorca korzystał. Propozycja nie była rozpatrywana przez Sejm. Od razu została wyrzucona do śmieci.

Fanpage Reserved był aktualizowany nawet kilka razy dziennie. Od rozpętania się awantury przestano dodawać nowe wpisy. Pod każdym szybko tworzą się negatywne komentarze i pytania o politykę podatkową firmy. Przypominana jest także sprawa tragedii w fabryce w Bangladeszu do której doszło w połowie 2013 roku. Zginęło wówczas 1100 osób, a według Gazety Wyborczej na miejscu miały być odnalezione metki marki należącej do LPP. 

Komentarze

Brak komentarzy.

Imię/nick:

Komentarz:

  Akceptuję warunki polityki prywatności.

 

Nie przegap

Słówko dnia

Sabat
(łac. sabbatum) u Żydów – siódmy dzień tygodnia, przypadający w sobotę, obchodzony jako święto

Ostatnie wypowiedzi

reklama

Komentowane*

Plusożercy

W obiektywie

 • Tour de Pologne 2010 - fotoreportaż bez komentarza cz.2
 • Wizyta Prezydenta Ukrainy (foto)
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz.2
 • Tour de Pologne 2010 - fotoreportaż bez komentarza cz.2
 • Świąteczna reklama w przedwojennej prasie (foto)
 • CHT Marywilska 44 (foto)
 • Świąteczna reklama w przedwojennej prasie (foto)
 • Wizyta Prezydenta Ukrainy (foto)
 • Festiwal Niewinni Czarodzieje 2010 (foto)
 • Nowe składy metra o nazwie Inspiro (wizualizacja)
 • Samba na ulicach Pragi (foto) cz. 3