W sieci

Oferty sponsorowane

reklama

Warszawa jest Japonką

t.w., 2010-12-02 10:03

Ostatnio Japonia zrobiła się bardzo popularna w Polsce, dużo ludzi interesuje się kulturą japońska i nawet uczą się japońskiego - mówi pianistka Aiko Tachi-Zalewska w rozmowie z eKurjerem Warszawskim.

Aiko Tachi Fot. Aiko Tachi-Zalewska Aiko Tachi-Zalewska, pianistka

eKjW: Na imię ma Pani Aiko, czy to imię ma jakieś znaczenie?

Moje AI w literach Kanji, znakach chińskich, oznacza miłość, KO oznacza dziecko. Czyli Aiko oznacza "dziecko miłości". Moje rodzie nadali więc imię swojemu "kochanemu dziecku".
 
W jakich okolicznościach przyjechała Pani do Warszawy?

Przyjechałam w 1999 rok na studia w Akademii Muzycznej imienia Fryderyka Chopina, obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina.

Jest Pani pianistką, powszechnie znana jest miłość Japończyków do Chopina, jak zmieniło się Pani postrzeganie jego muzyki w związku z pobytem w Polsce?

Moim zdaniem, kiedy poznaje się polską pogodę, polski krajobraz, polski język i polską mentalność to łatwiej zrozumieć i wyobrażać sobie muzyka Chopina.

Ma Pani męża Polaka, czy Japończycy są równie "rycerscy" wobec kobiet jak Polacy?

Oczywiście to zależy od człowieka, ale generalnie polscy mężczyzny bardzo troszczą się o kobiety i to mi się podoba.
 
Pamięta Pani kiedy pierwszy Polak pocałował Panią w dłoń?

Nie pamiętam kiedy był pierwszy raz, bo musiał być naprawdę dawno temu, ale pamiętam kto pocałował i co myślałam: "wow, to zupełnie jak w filmach!"
 
Życiu Warszawy powiedziała Pani iż ma psa i uwielbia chodzić po Łazienkach? Które dokładnie miejsce podoba się Pani najbardziej i dlaczego?

Mam psa ale nie spacerujemy z nim po Łazienkach ponieważ tam nie wolno wprowadzać psów. W Łazienkach moim ulubionym miejscem jest okolica Pałacu na Wodzie, dokładnie za Pałacem, bo tam jest zazwyczaj mniej ludzi i troszeczkę ciszej. Lubie tam siedzieć na ławce i czytać książkę.

Czy może Pani powiedzieć coś o tym jak w Japonii postrzegana jest Polska? Moja koleżanka, pasjonatka kultury Japonii opowiedziała mi następującą historię. W jednej z knajp w Matsuyamie barman kiedy zorientował się iż jest ona z Polski, pokazał je czysty polski spirytus i powiedział że stosuje go aby "uciszyć" chuliganów.

Pan zadaje bardzo trudne pytanie, ponieważ szczerze mówiąc, Polska nie jest popularna w Japonii i obawiam się, że przeciętny Japończyk w ogóle nie ma pojęcia o Polsce. Japończykom kojarzy się wódka z Rosja, kiełbasy z Niemcami.Oczywiście jeśli ktoś kocha muzykę klasyczną to Chopin, miłośnikom filmów - Wajda. Ostatnio często pokazywani byli polscy siatkarze wiec może teraz Polska  w Japonii  kojarzy się z siatkówka?

Październik to rokrocznie "miesiąc Japoński" w Warszawie, wykłady na uniwersytecie, wystawy, spektakle. Jak Pani ocenia obecności kultury japońskiej w Warszawie? Wydaje się iż Polacy są bardzo zainteresowani Japońską kulturą, jak Pani myśli, dlaczego?

Sama jestem zdziwiona, ze ostatnio Japonia zrobiła się bardzo popularna w Polsce i dużo ludzi interesuję się  kulturą japońska i nawet uczą się japońskiego. Nie wiem dlaczego, ale może dlatego, że jest to kultura po prostu inna niż polska i egzotyczna dla polaków?
 
Co takiego jest w duchu Warszawy, czego my nie widzimy a co widzi Pani?

No to najpierw ja muszę zadać Panu pytanie - co widza Polacy? (Piękny Uśmiech)

Aiko Tachi-Zalewska, jest prelegentką w jednym z paneli tegorocznego festiwalu Warszawa jest Kobietą.

Komentarze (5)

 • Xav2011-01-16 10:42

  Wszystkie stare imiona coś znaczą: Zofia, Piotr, Jan, Zygmunt, etc.

  + odpowiedz | cytujOceń: 0
 • realista2011-01-04 10:53

  @m: Jak to nic? Mają (czy raczej miały) znaczenie, ale w językach, z których się wywodzą, tj. w starej grece, łacinie, hebrajskim, farsi. To właśnie ciekawe i nietypowe, że nasze europejsko-amerykańskie imiona we współczesnych językach są tylko "słowami robiącymi za imiona osób", nie będąc jednocześnie pospolitymi częściami mowy - w pozostałej części swiata jest inaczej.

  + odpowiedz | cytujOceń: 0
 • Ja!2010-12-02 19:38

  uważam, że wybieranie imion przez Japończyków jest fascynujące, gdyż nazwy zawsze muszą coś znaczyć,a polskie imiona szczególnie z dawnych lat są piękne, jednak nazewnictwo kojarzy się głównie z potomkami np. Józef

  + odpowiedz | cytujOceń: 0
 • m2010-12-02 11:22

  Ma szczęście Pan Zalewski, fantastyczne są imiona które coś znaczą. Polskie i amerykańskie z zasady znaczą .... Nic.

  + odpowiedz | cytujOceń: 0
  • uhm2010-12-02 11:56

   @m: to nie prawda, polskie imiona slowianskie maja swoje znaczenie tylko malo kto juz je nosi. Na przyklad: Bogumił, Bogusław, Slawomir:)

   + odpowiedz | cytujOceń: 0

Imię/nick:

Komentarz:

  Akceptuję warunki polityki prywatności.

 

Nie przegap

Słówko dnia

Sabat
(łac. sabbatum) u Żydów – siódmy dzień tygodnia, przypadający w sobotę, obchodzony jako święto

Ostatnie wypowiedzi

reklama

Komentowane*

Plusożercy

W obiektywie

 • Miedwiediew i Wulff w Warszawie (foto)
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz.1
 • Tour de Pologne 2010 - fotoreportaż bez komentarza cz.2
 • Samba na ulicach Pragi cz.1 - fotoreportaż bez komentarza
 • Wielka Iluminacja Świątecznej Warszawy (foto)
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz.1
 • Wybuch w centrum Warszawy (Foto)
 • Warszawa "powodziowa" - fotoreportaż bez komentarza
 • „Światełko do nieba” podczas WOŚP (foto)
 • Wojna o krzyż - fotoreportaż bez komentarza
 • Festiwal Niewinni Czarodzieje 2010 (foto)