W sieci

Oferty sponsorowane

reklama

Słuch absolutny, czy można się go nauczyć?

karafatka, 2011-01-11 12:16

Słuch absolutny był do tej pory postrzegany jako szczególna umiejętność, której doświadczają nieliczni. Podstawową tezą było uwarunkowanie genetyczne. Czy na pewno?

Ucho Fot. sxc.hu Ucho

Słuch absolutny jest niczym innym jak słuchem doskonałym. Zdolność ta jest dość rzadko spotykana i polega na bezbłędnym rozpoznawaniu dźwięków bez żadnej pomocy - wyłącznie opierając się na własnej percepcji sensorycznej. Umiejętność ta polega również na odczytywaniu nut bez używania środków pomocniczych.

Najnowsze badania udowodniły, że słuch absolutny posiada jeden człowiek na 10 tysięcy i jest to prawdopodobnie związane z nerwami słuchowymi. Jednym słowem taka osoba ma rozszerzoną skalę słuchu dzięki czemu może rozpoznawać znacznie więcej dźwięków niż inni.

Badania wykazały również, że osoby z tym darem najczęściej występują w Japonii. Do tej pory zdolność ta była określana jako wrodzona. Jednak od jakiegoś czasu naukowcy próbują znaleźć inne przyczyny pojawienia się takiego talentu. Argument "japoński" sugeruje, że wpływ na pojawienie się słuchu absolutnego może mieć nauka gry na instrumentach muzycznych od wczesnego dzieciństwa. W kraju kwitnącej wiśni bardzo popularna jest edukacja muzyczna wśród dzieci 3-6 lat. Natomiast inne badania udowadniają, że słuch doskonały zawdzięcza się odpowiedniej grupie genów. Jak to pogodzić?

Uniwersytet Kalifornijski od kilku lat prowadzi poszukiwania genu, który jest odpowiedzialnym za rozwój takich zdolności. Wyniki tych badań pokazały, że blisko 15% osób spośród badanych uważa się za posiadaczy słuchu absolutnego, a blisko 50% twierdziło, ze ma krewnych z takim talentem. Wszyscy badani rozpoczęli naukę gry na instrumencie w wieku od 4-6 roku życia.

Po wnikliwej analizie danych ustalono, że rzeczywiście istnieje gen, który odpowiada za słuch absolutny. Wysunięto również przypuszczenie, że większą miarę odgrywają czynniki środowiskowe, czyli głównie dość wczesne podjęcie edukacji muzycznej niż same predyspozycje genetyczne.

Najbardziej znanym, światowej klasy wirtuozem posiadającym słuch absolutny był Wolfgang Amadeusz Mozart. Już jako małe dziecko zachwycał tłumy swoimi niezwykłymi umiejętnościami. Był on w stanie z dalekiej odległości bezbłędnie rozpoznać każdego rodzaju dźwięki, czy to wydane z fortepianu, czy szklanych naczyń.

Źródło: Studio Muzyczne Wariacje

Komentarze (1)

 • Aha2014-03-13 18:39

  Tez bym chciala mieć sluch absolutny

  + odpowiedz | cytujOceń: +1

Imię/nick:

Komentarz:

  Akceptuję warunki polityki prywatności.

 

Nie przegap

Słówko dnia

Sabat
(łac. sabbatum) u Żydów – siódmy dzień tygodnia, przypadający w sobotę, obchodzony jako święto

Ostatnie wypowiedzi

reklama

Komentowane*

Plusożercy

W obiektywie

 • Magia Kryminalistyki (foto)
 • AIR SOFT GUN, czyli zabawki dla dużych chłopców (foto)
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz.2
 • Wystawa MHP na pl. Defilad - fotoreportaż bez komentarza
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz.1
 • Święto Niepodległości w obiektywie (foto) cz.2
 • Festiwal Niewinni Czarodzieje 2010 (foto)
 • Tour de Pologne 2010 - fotoreportaż bez komentarza cz.1
 • Warszawiak w Japonii (foto)
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz.1
 • Taneczne walentynki (foto)