W sieci

Oferty sponsorowane

reklama

Jedziesz do Grecji na wakacje? Uważaj!

ekjw.pl, 2015-06-19 20:01

Grecja jest obecnie bardzo popularnym kierunkiem podróży wakacyjnych Polaków. Należy jednak zabezpieczyć się na wypadek bankructwa tego kraju.

plaża.jpg Wypoczynek nad morzem

Blisko 25% Polaków wyjeżdżających na zagraniczne wakacje wybiera się do Grecji. Ten kierunek kusi ze względu na niskie ceny spowodowane szalejącym tam od kilku lat kryzysem finansowym.
 
Niestety w ostatnich dniach grecki kryzys przybrał na sile. Tamtejszy rząd postawił sprawę ostro. Albo przywódcy europejscy decydujący o przydziale kolejnych transz pożyczek złagodzą swoje stanowisko, albo Grecja ogłosi bankructwo.
 
Warto o tym pamiętać wybierając się na wakacje do tego kraju. Nie jest to czysto abstrakcyjna sytuacja, gdzieś na szczytach europejskiej władzy. Ewentualny brak porozumienia będzie skutkował konkretnymi wydarzeniami jakie mogą zajść w Grecji podczas naszego pobytu wakacyjnego.
 
Można przygotować się na gorszy scenariusz. Nie jest to specjalnie kłopotliwe a może skutecznie ułatwić nam dokończenie wakacji w przypadku gdyby kraj ten postanowił zbankrutować.
 
Bardzo ważną sprawą jest zabranie ze sobą jakiejś kwoty w gotówce. Najlepiej w euro. Takie zasoby finansowe powinny pozwolić na swobodne przetrwanie około 3 dni. Przeważnie wystarczająca jest kwota około 300 euro.
 
Gotówka przyda nam się w przypadku gdyby Grecja nie doszła do porozumienia ze swoimi wierzycielami, czyli Miedzynarodowym Funduszem Walutowym, Europejskim Bankiem Centrlanym i Komisją Europejską. W takiej sytuacji może dojść do masowego wycofywania pieniędzy z banków. Jeżeli do tego dojdzie mogą pojawić się problemy z wypłatami z bankomatów, a nawet rachunków bankowych. Banki starając się ustabilizować sytuację mogą wprowadzić ograniczenia wypłat. Będzie to skutkowało np. niemożnością wyjęcia większej kwoty niż określona przez bank.
 
W wyniku zawirowań na rynkach finansowych sprzedawcy mogą zrezygnować z przyjmowania płatności kartami kredytowymi. Taka sytuacja byłaby dla nas bardzo trudna jeżeli nie będziemy dysponować odpowiednim zapasem gotówki w portfelu.
 
Oczywiście należy zachować rozsądek. Zabieranie ze sobą zbyt dużych środków może być ryzykowne ze względu na potencjalne kradzieże. Zwróćmy uwagę, aby kwotę podzielić na mniejsze nominały np. po 10 lub 20 euro. To ułatwi uzyskanie reszty. Warto też mieć trochę bilonu.
– Ważne jest to, że póki Grecja pozostaje w strefie euro, nie dojdzie do sytuacji, w którym greckie bankomaty lub banki zostają całkowicie odcięte od międzynarodowych instytucji np. Visa czy Mastercard. Zatem nawet w trudnej sytuacji ograniczony dostęp do wypłat gotówki powinien być utrzymany – uspokaja Paweł Majtkowski, główny analityk Centrum Finansów Aviva.
 
Bardzo ważne jest także ubezpieczenie. Jeżeli wybieramy się w podróż z biurem podróży to powinniśmy sprawdzić co dokładnie obejmuje wykupiona polisa. Jeżeli jest to ubezpieczenie podstawowe warto dokupić dodatkowe. Potencjalne zawirowania w greckich finansach mogą dotknąć tamtejszej publicznej służby zdrowia, co może nas narazić na trudności w uzyskaniu świadczeń zdrowotnych na podsatwie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.


Komentarze

Brak komentarzy.

Imię/nick:

Komentarz:

  Akceptuję warunki polityki prywatności.

 

Nie przegap

Słówko dnia

Sabat
(łac. sabbatum) u Żydów – siódmy dzień tygodnia, przypadający w sobotę, obchodzony jako święto

Ostatnie wypowiedzi

reklama

Komentowane*

Plusożercy

W obiektywie

 • Parada Równości - fotoreportaż bez komentarza
 • "Złota Rybka" dla Roberta Mazurka
 • Centrum Nauki Kopernik
 • Dni Otwarte szkoły tańca Lilla House (foto)
 • Dni Otwarte szkoły tańca Lilla House (foto)
 • Parada Równości - fotoreportaż bez komentarza
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz.1
 • Magia Kryminalistyki (foto)
 • Świąteczna reklama w przedwojennej prasie (foto)
 • Wyścigi gokartów w Warszawie cz.1 - fotoreportaż bez komentarza
 • Tour de Pologne 2010 - fotoreportaż bez komentarza cz.2