W sieci

Oferty sponsorowane

reklama

Gniazdka elektryczne

ekjw.pl, 2015-06-25 13:00

Sezon urlopowy w pełni rozkwitu, a to oznacza że zbliża się czas podróży. Warto wiedzieć, że w różnych krajach stosowane są różne wtyczki.

Nagłośnienie Sprzęt muzyczny

Należy pamiętać, że zabierając ze sobą sprzęt elektryczny i elektroniczny powinniśmy pamiętać o potrzebie podłączenia takiego wyposażenia do prądu. Służy do tego wtyczka, która jak się okazuje bywa stosowana w różnych kształtach w poszczególnych krajach.
 
Skutkiem niezadbania o ten element podróży może być odcięcie od możliwości korzystania z zabranego sprzętu. Dlatego należy o tym pamiętać.
 
Oprócz odmiennych wtyczek i gniazdek stosowane są także różne standardy napięć oraz częstotliwości. To dlatego zabrany laptop, suszarka, albo poprostu ładowarka mogą okazać się całkowicie nieprzydatne. Na pocieszenie warto dodać, że obecnie większość produkowanych ładowarek ma zasilanie uniwersalne i może pracować zarówno przy zasilaniu 240 V jak i 110 C, oraz częstotliwości 50 Hz lub 60 Hz.
 
Nie przeskoczymy jednak kształtu samej wtyczki jeżeli nie zadbamy o odpowiednie przejściówki. Poniżej pogrupowaliśmy rodzaje wtyczek.
 
Typ A - czyli wtyczka "amerykańska". Wyposażona jest w płaskie, równoległe bolce z otworami. Spotkamy się z nią w większości krajów Ameryki Północnej a także Środkowej. Z całą pewnością w takich krajach jak USA, Meksyk, Kanada. Co ciekawe stosowana jest również w Japonii. Standardem napięcia jest 110 V
 
Typ B - identyczna jak typ A tylko, że ma jeszcze dodatkowo bolec uziemiający. Stosowana najczęściej na tych samych terenach co typ A.
 
Typ C - standardowa wtyczka "europejska". Wyposażona w dwa równoległe, okrągłe bolce. Jest najpopularniejszym typem wtyczki w Europie. Wyjątkiem jest Wielka Brytania, Irlandia, Malta, Cypr. Standard napięcia to 220 V - 230 V.
 
Typ D - podobne do typu C tylko, że doposażony w otwór przeznaczony na uziemienie obecne w gniazdku. Stosowane powszechnie na terenie Europy, a w szczególności w Polsce, Francji i Belgii.
 
Typ F - ponownie wtyczka typu C, ale z innym uziemieniem (dwa metalowe elementy po bokach). Stosowane w Niemczech, Holandii, Austrii, Szwecji, Norwegii.
 
Typ G - trzy okrągłe bolce, to stary typ wtyczki stosowanej na Wyspach Brytyjskich. Bolec uziemiający jest grubszy. Obecnie zastosowanie znajdują głównie w Azji, a więc Indiach, Nepalu, Sri Lance, Namibii.
 
Typ H - tym razem to wtyczka brytyjska. Wyposażona jest w trzy bolce prostokątne umieszczone niczym trójkąt. Jeden z bolców jest prostopadły względem pozostałych dwóch. Wyposażone są w wewnętrzne bezpieczniki. Głównie występują w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Cyprze, Malcie, Singapurze, Hong Kongu, Malezji.
 
Typ I - wtyczka z trzeba okrągłymi, albo płaskimi bolcami ustawionymi w kształt litery V. Stosowana tylko w strefie Gazy, a także na terytorium Izraela.
 
Typ J - wtyczka "australijska" jest wyposażona w trzy płaskie bolce. Jeden z nich służy do uziemienia. Stosowana głównie w Australii, Nowej Zelandii, Papui Nowej Gwinei, a także w Argentynie.
 
Typ K - podobny do typu C, ale z dodatkowym bolcem do uziemienia. Znajduje się on pośrodku. Stosowany głównie w Szwajcarii, ale można ją spotkać także w Liechtensteinie, Etiopi czy na Malediwach.
 
Typ L - typ duński podobny do typu C z dodatkowym bolcem uziemiającym. Spotkamy ją głównie w Danii, Grenlanddi, Malediwach, Senegalu, Bangladeszu.
 
Typ M - ten typ spotkamy we Włoszech. Trzy bolce w jednym szeregu. Ten pośrodku to uziemiający.
 
Typ N - Trzy okrągłe bolce na planie trójkąta. Uziemiający jest grubszy niż dwa pozostałe. Spotykany głównie w południowej Afryce.


Komentarze

Brak komentarzy.

Imię/nick:

Komentarz:

  Akceptuję warunki polityki prywatności.

 

Nie przegap

Słówko dnia

Sabat
(łac. sabbatum) u Żydów – siódmy dzień tygodnia, przypadający w sobotę, obchodzony jako święto

Ostatnie wypowiedzi

reklama

Komentowane*

Plusożercy

W obiektywie

 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz.2
 • Warszawiak w Japonii cz. 2 (foto)
 • Samba na ulicach Pragi (foto) cz. 3
 • Warszawiak w Japonii cz. 2 (foto)
 • „Światełko do nieba” podczas WOŚP (foto)
 • Warszawa latem (foto) cz.1
 • Taneczne walentynki (foto)
 • X-lecie IPN (foto)
 • Święto Niepodległości w obiektywie (foto) cz. 3
 • Wojna o krzyż - fotoreportaż bez komentarza
 • Wystawa MHP na pl. Defilad - fotoreportaż bez komentarza