W sieci

Oferty sponsorowane

reklama

Banany znikną z półek sklepowych. Ludzkość straci je bezpowrotnie?

ekjw.pl, 2016-05-15 18:24

Brzmi niewiarygodnie, ale to prawda. Banany znikną z półek sklepowych.

zniszczona_plantacja_bananow.JPG Fot. Youtube Zniszczona przez grzyb plantacja bananow
To nie jest nowa sytuacja. Identyczna miała miejsce 50 lat temu. Wówczas inne banany były powszechnie dostępne. Smaczniejsze i psująca się dużo wolniej. Były odporne i siały się same. Gatunek Gros Michel był w odbrocie do 1965 roku. Wówczas zaczął go niszczyć grzyb pochodzący z Ameryki Środkowej. 
 
Nazwano to zjawisko "chorobą panamską". Grzyb jest zlokalizowany w glebie i powoduje, że roślina przestaje pobierać wodę a następnie umiera. Najgorsze jest to, że grzyb z niesamowitą łatwością przenosi się z miejsca na miejsce. Wystarczy jedna grudka ziemi na oponie samochodu, albo podeszwie buta i plantacja jest stracona. Trzeba wypalać ogniem i na miejsce bananów sadzić inne rośliny. Grzyb potrafi przetrwać w glebie wiele, wiele lat dlatego teren na którym się pojawił jest stracony dla plantatorów bananów.
 
Na miejsce Gros Michel, który odszedł bezpowrotnie wybrano inną odmianę, którą uznano za odporną na grzyba. Nazwano ją Cavendish. Szybko stała się uniwersalna i jest powszechnie dostępna. 
 
Jest to jednak twór sztucznie rozsiewany. Nie występuje naturalnie i ma praktycznie zerową różnorodność genetyczną. Na całym świecie jest to jedna i ta sama odmiana banana, która występuje jako klon.
 
To musiało prędzej czy później skończyć się katastrofą. Natura nie toleruje próżni. Grzyb odpowiedzialny wybicie Gros Michel powrócił. Ewoluował i stał się zagrożeniem dla Cavendish, która będąc sztucznie utrzymywana w niezmienionej formie jest całkowicie bezbronna.
 
Na chorobę nie ma lekarstwa. Istnieją wszelkie przesłanki, żeby obawiać się całkowitego zniknięcia bananów z rynków światowych. Ludzkość na zawsze pożegna się z tymi owocami. Oczywiście nad uratowaniem bananów pracują naukowcy. Jedyna nadzieja to opracowanie skutecznego środka przeciwko grzybowi.

Komentarze

Brak komentarzy.

Imię/nick:

Komentarz:

  Akceptuję warunki polityki prywatności.

 

Nie przegap

Słówko dnia

Sabat
(łac. sabbatum) u Żydów – siódmy dzień tygodnia, przypadający w sobotę, obchodzony jako święto

Ostatnie wypowiedzi

reklama

Komentowane*

Plusożercy

W obiektywie

 • Torch Run Warsaw - fotoreportaż bez komentarza
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz.1
 • Święto Niepodległości w obiektywie (foto) cz. 3
 • "Złota Rybka" dla Roberta Mazurka
 • "Pamiętajmy o Osieckiej" - fotoreportaż bez komentarza
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz.2
 • Wybuch w centrum Warszawy (Foto)
 • Warszawianka w Barcelonie (foto)
 • Wizyta Prezydenta Ukrainy (foto)
 • Dni Otwarte szkoły tańca Lilla House (foto)
 • "Pamiętajmy o Osieckiej" - fotoreportaż bez komentarza