W sieci

Oferty sponsorowane

reklama

Po kim dziedziczymy inteligencję? Odpowiedź może być zaskakująca!

ekjw.pl, 2016-11-26 12:27

Zwyczajowe przekonanie po którym z rodziców dziedziczy się inteligencję, a po którym urodę może być mylące. A więc po kim dziecko dziedziczy sprawność intelektualną?

ciąża Fot. sxc.hu

Przeświadczenie o tym, że kobieta przekazuje dziecku urodę, a mężczyzna inteligencję jest silnie zakorzenione w świadomości ludzkiej. Jak ogromną ma siłę to przekonanie świetnie obrazuje jedna z ulubionych anegdot Alberta Einsteina. Miała do niego napisać list dama słynąca z wybitnej urody. W tym liście zadała geniuszowi śmiałe pytanie, czy nie uważa, że należy przemyśleć spłodzenie ich wspólnego potomstwa, który mogłoby być niezwykłe dzięki połączeniu jej piękna i jego inteligencji.
 
- A jeśli byłoby odwrotnie? - rezolutnie odparł genialny fizyk. Twórca teorii względności wprawdzie jedynie żartował, ale czas zweryfikował jego słowa jako prorocze. Według obecnej wiedzy naukowej to geny matki mają decydujący wpływ na naszą inteligencję. Badania dowodzą, że istnieje silna korelacja pomiędzy poziomem IQ matki i dziecka. Różnica pomiędzy nimi osiąga co najwyżej 15 punktów procentowych. Równocześnie nie wykryto jakichkolwiek zbieżności pomiędzy IQ ojca i jego potomstwa.
 
Badacze uważają, że geny Ojca odpowiadają głównie za siłę i witalność. Jest to kluczowe w okresie płodowym ponieważ organizm matki dąży do ograniczenia wzrostu płodu lub jego eliminację. Dzięki temu chroni matkę przed nadmiernym wyeksploatowaniem i przyczynia się do przetrwania tylko najsilniejszego potomostwa. 
 
W nieodległej przeszłości próbowano już produkować geniuszy na skalę masową. W 1988 roku pojawił się pomysł założenia banku nasienia pochodzącego tylko od najmądrzejszych ludzi na świecie. W tym przypadku głównie laureatów Nagrody Nobla. Po 19 latach działania i pojawieniu się dzięki tej inicjatywie ponad 200 dzieci zbadano ile spośród nich można uznać za wybitnie inteligentne. Okazało się, że... zaledwie jedno wykazuje cechy wybitnej inteligencji.
 
Wniosek z tego płynie taki, że najlepszym doborem jest mądra kobieta i silny, urodziwy, niekoniecznie bardzo inteligentny mężczyzna. Stoi to w absolutnej sprzeczności z tak zwanym potocznym rozumieniem spraw doboru pomiędzy ludźmi. Powszechną opinią jest to, że mężczyzna powinien być inteligentny a kobieta urodziwa chociaż niekoniecznie mądra.


Komentarze

Brak komentarzy.

Imię/nick:

Komentarz:

  Akceptuję warunki polityki prywatności.

 

Nie przegap

Słówko dnia

Sabat
(łac. sabbatum) u Żydów – siódmy dzień tygodnia, przypadający w sobotę, obchodzony jako święto

Ostatnie wypowiedzi

reklama

Komentowane*

Plusożercy

W obiektywie

 • Wielka Iluminacja Świątecznej Warszawy (foto)
 • Powązki w dniu Wszystkich Świętych
 • Wojna o krzyż - fotoreportaż bez komentarza
 • Nowe składy metra o nazwie Inspiro (wizualizacja)
 • Black Hawk na Okęciu (foto)
 • Magia Kryminalistyki (foto)
 • Taneczne walentynki (foto)
 • X-lecie IPN (foto)
 • Taneczne walentynki (foto)
 • Protesty Solidarności - fotoreportaż cz.1
 • Parada Równości - fotoreportaż bez komentarza