W sieci

Oferty sponsorowane

reklama

W pierwszej rundzie trzy zwycięstwa Polaków

ekjw.pl, 2013-11-09 10:00

Warszawa stała się stolicą tego sportu w Europie. Aż 6 drużyn reprezentuje Polskę. Rozegrana została pierwsza runda w której odnieśliśmy zwycięstwo.

widok_z_novotelu.jpg Panorama Warszawy widziana z wysokiego piętra hotelu Novotel

Rozpoczęły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w Szachach. Przez najbliższe dwa tygodnie Warszawa będzie Europejską Stolicą Szachową. Zawodnicy siedemdziesięciu drużyn będą walczyć o mistrzostwo.

Wszystkie ekipy z ponad 35 krajów rozpoczęły pierwszą rundę rozgrywek w Hotelu Novotel 
Warszawa Centrum. Polskę reprezentuje sześć drużyn. Drużyna c 1 gra ze Szwajcarią, numer 2 z silną Ukraina, numer 3 z Anglią.

Kobiety natomiast grają z Włoszkami, Norweżkami oraz reprezentacją Hiszpanii. Podczas DME 2013 kibice będą mogli spotkać się i podziwiać grę światowej sławy arcymistrzów między innymi takich jak Lewon Aronian z Armenii, który jest numerem drugim na światowej liście rankingowej FIDE. Aleksandra Griszczuka z Rosji zajmującego piąte miejsce w rankingu FIDE, praz Fabiano Caruana z Włoch będącego numerem sześć w tym rankingu.

W kategorii Open wystąpi również w barwach Węgier Judit Polgar, najlepsza 
arcymistrzyni w historii szachów.

Natomiast w DME 2013 Kobiet będą rywalizować między innymi Aleksandra Kosteniuk z Rosji, Mistrzyni Świata z 2008 roku, Antoaneta Stefanowa z Bułgarii, mistrzyni świata w latach 2004-2006 oraz Anna Uszenina z Ukrainy, Mistrzyni Świata z 2012 roku.

»Kamil Stoch pomoże naszym szachistom

Mistrzostwa odbędą się na dystansie 9 rund, każdego dnia drużyny rozgrają jeden 
mecz. Partie będzie można obserwować na bieżąco, dzięki transmisji on-line na stronie internetowej zawodów www.etcc2013.com, a najciekawsze i przełomowe momenty 
pojedynków będą komentować uznani polscy szachiści.

Jesteśmy już po pierwszej rundzie, która zakończyła się trzema zwycięstwami polskich drużyn. W turnieju DME Open polska reprezentacja pewnie pokonała Szwajcarię wygrywając 3:0. W rozgrywkach kobiet w meczu Polska – Włochy nasze rodaczki wygrały 3,5 : 0,5, a trzecia drużyna pań pokonała zawodniczki z Norwegii. 

- Pierwszy dzień DME już za nami. Polacy pokazali się z jak najlepszej strony. Pomimo zmiennego szczęścia udowodniliśmy, że wszystkie drużyny wykazują chęć walki, niezależnie od poziomu przeciwnika. Czekam na jutrzejszą rundę która na pewno przyniesie równie wiele emocji – powiedział prezes Polskiego Związku Szachowego Tomasz Delega, na zakończenie pierwszego dnia zmagań szachistów.

Spośród innych drużyn dobry start zanotowali obrońcy tytułu, drużyna Niemiec pokonując Izrael, a Ukrainki wygrały z Azerbejdżankami.

- Za najciekawszą partę pierwszej rundy komentatorzy uznali pojedynek Kacpra Pioruna 
z Aleksandrem Moisejenko, indywidualnym Mistrzem Europy. Po zaciętym boju padł remis. Natomiast pojedynek na szczycie Topałow – Aronian przebiegł dość spokojnie. Początkowo Bułgar miał lekką przewagę, ale później Ormianin po agresywnej grze doprowadził do lepszej końcówki. Jednak nie zdołał zrealizować przewagi i partia zakończyła się remisem – opowiada komentator Stanisław Zawadzki.

Komentarze

Brak komentarzy.

Imię/nick:

Komentarz:

  Akceptuję warunki polityki prywatności.

 

Nie przegap

Słówko dnia

Sabat
(łac. sabbatum) u Żydów – siódmy dzień tygodnia, przypadający w sobotę, obchodzony jako święto

Ostatnie wypowiedzi

reklama

Komentowane*

Plusożercy

W obiektywie

 • "Pamiętajmy o Osieckiej" - fotoreportaż bez komentarza
 • Wyścigi gokartów w Warszawie cz.2 - fotoreportaż bez komentarza
 • Powązki w dniu Wszystkich Świętych
 • Miedwiediew i Wulff w Warszawie (foto)
 • Miedwiediew i Wulff w Warszawie (foto)
 • Miedwiediew i Wulff w Warszawie (foto)
 • Powązki w dniu Wszystkich Świętych
 • Powązki w dniu Wszystkich Świętych
 • Miedwiediew i Wulff w Warszawie (foto)
 • Samba na ulicach Pragi (foto) cz. 3
 • Samba na ulicach Pragi (foto) cz. 3