W sieci

Oferty sponsorowane

reklama

Wystarczy chwila nieuwagi... poczujesz ucisk w klatce piersiowej, duszność...

ekjw.pl, 2015-06-11 14:41

Zdarza się to zupełnie niespodziewanie, acz można próbować unikać sytuacji w których dojdzie do groźnego zdarzenia.

karetka6.jpg Karetka pogotowia jest podstawową formą profesjonalnej pierwszej pomocy medycznej w nagłych przypadkach.

Kilka lat temu. Kobieta wraz z rodziną jadła obiad w ogrodzie. Dzień był gorący. Kobieta podniosła butelkę z sokiem do ust. Nie dostrzegła, że wewnątrz butelki znajduje się skuszona słodkością osa. Napiła się soku... Reakcja organizmu była straszna. W ciągu chwili pojawiła się ogromna opuchlizna. Kobieta zaczęła się dusić. Okazało się, że była uczulona na jad owada...

To nie jest fikcja literacka. Ta sytuacja miała miejsce. W ten właśnie sposób zmarła w 2007 roku Ewa Sałacka, aktorka. Konała na rękach rodziny. Jej serce przestało bić w karetce pogotowia.
 
Co spowodowało tę tragedię? Mowa o anafilakcji i jej najcięższej postaci czyli wstrząsie anafilaktycznym. Brzmi nieco egzotycznie, a przyczyny może mieć niezwykle prozaiczna. Wystarczy jedno użądlenie owada!
 
Obecna aura sprzyja wydarzeniom plenerowym. Wycieczkom, grillom z przyjaciółmi, generalnie przebywaniu na świeżym powietrzu w czasie odpoczynku. To zwiększa nasze szanse na nieprzyjemne spotkanie z groźnym owadem.
 
U większości ludzi takie zdarzenie nie wywołuje niepokojących objawów. Jednak u osób uczulonych na substancje zawarte w jadzie, mogą prowadzić do nadmiernych reakcji alergicznych począwszy od tzw. dużej reakcji miejscowej, aż po potencjalnie zagrażające życiu, czyli właśnie wstrząs anafilaktyczny.
 
Szczególnie groźne pod tym względem są doskonale wszystkim znane owady błonkoskrzydłe, czyli głównie pszczoły, osy i szerszenie. Zwykłą reakcją na użądlenie jest miejscowy obrzęk, zaczerwienienie i świąd. To jest własnie tak zwana reakcja miejscowa.
 
Tymczasem u osób uczulonych odczyn po użądleniu jest z reguły nadmierny i określany jako "duża reakcja miejscowa". Obrzęk ma większą średnicę, przeważnie przekraczającą 10 
cm. Utrzymuje się powyżej 24 godzin. To jest reakcja osób uczulonych.
 
Szacuje się, że około 3% dorosłych uczulonych i 0,5% dzieci niezwykle gwałtownie reaguje z 
różnych narządów lub jednego konkretnego. Nazywamy to wówczas anafilaksją. Najpoważniejszą jej postacią jest wstrząs anafilaktyczny.
 
- Do typowych objawów uogólnionej reakcji alergicznej należą nagle pojawiające się uczucie ucisku w klatce piersiowej, duszność, zaburzenia mowy, nudności, najczęściej także nasilona pokrzywka czyli rumień i świąd skóry. W najcięższych przypadkach dochodzi do spadku 
ciśnienia tętniczego i utraty przytomności. Taki stan stanowi bezpośrednie zagrożenie życia i może prowadzić do zgonu. Wówczas liczą się naprawdę minuty. Należy jak najszybciej uzyskać pomoc lekarską – wyjasnia doc. Ewa Cichocka-Jarosz, alergolog.
   
Jak uchronić się przed użądleniem?
 
- należy unikać przebywania wśród kwitnących roślin (łąki, sady), szczególnie jeżeli na ziemi leżą świeże owoce.
 
- Unikaj jedzenia i picia na otwartym powietrzu, szczególnie słodkości.
 
- Jeżeli już skusisz się na zjedzenie czegoś pod "chmurką" oglądaj każdy kęs. Sprawdź szklankę przed podniesieniem jej do ust. Unikaj picia z puszki lub ciemnej butelki.
 
- Zamykaj szczelnie kubły na odpadki. Kuszą owady.
 
- Nie chodź boso, a obuwie staraj się mieć zakryte. Zanim włożysz buty sprawdź czy nie dostał się tam jakiś owad.
 
- Noś ubrania w stonowanych kolorach, przelegające do ciała. Jak najmniej ciała odkrywaj.
 
- Gdy dojdzie do spotkanie z owadem nie wykonuj gwałtownych ruchów. Jeżeli dojdzie do ataku pszczół lub os zasłoń głowę.
 
- Jeżeli osa lub pszczoła użądli kogoś w Twoim pobliżu oddal się na minimum 50 metrów. Najprawdopodobniej po tym zdarzeniu nadleci więcej owadów.
 
- Nie zabijaj owadów bez potrzeby. W pobliżu mogą być inne.
 
Pierwsza pomoc w sytuacji gdy doszło do użądlenia!
 
- Po użądleniu przez pszczołe nalezy natychmiast usunąć żądło.
 
- Obserwuj miejsce w które wbiło się żądło. Zwyczajna reakcja nie wymaga żadnych zabiegów leczniczych.
 
- Jeżeli dojdzie do dużej reakcji miejscowej można zastosować zimne okłady. Zmniejszą ból i obrzęk. Przydatne są doustne leki przeciwhistaminowe, oraz maść stedydowa o działaniu przeciwzapalnym.
 
- Duża reakcja miejscowa z obrzękiem zlokalizowana w obrębie jamy ustnej i gardła powinna być obserwowana w szpitalu. Może wystąpić niewydolność oddechowa.
 
- W przypadku wystąpienia uogólnionej reakcji alergicznej konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarska.
 
- Każdy kto miał kiedykolwiek reakcję uogólnioną powinien zadbać o zaoptrzenie się w adrenalinę do samodzielnego podania oraz przeszkolić się w zakresie techniki jej podania.
Receptę może wypisać lekarz który udzielał wówczas pomocy. Taki pacjent powinen zostać skierowany do specjalistycznego ośrodka alergologicznego. Na podstawie ciężkości objawów i wyników badań dodatkowych może być podjęta decyzja o odczulaniu. Jest to metoda leczenia przyczynowego u chorych z anafilaksją na jad owadów.

Komentarze

Brak komentarzy.

Imię/nick:

Komentarz:

  Akceptuję warunki polityki prywatności.

 

Nie przegap

Słówko dnia

Sabat
(łac. sabbatum) u Żydów – siódmy dzień tygodnia, przypadający w sobotę, obchodzony jako święto

Ostatnie wypowiedzi

reklama

Komentowane*

Plusożercy

W obiektywie

 • Warszawianka w Barcelonie (foto)
 • Torch Run Warsaw - fotoreportaż bez komentarza
 • Protesty Solidarności - fotoreportaż cz.1
 • Magia Kryminalistyki (foto)
 • X-lecie IPN (foto)
 • „Światełko do nieba” podczas WOŚP (foto)
 • Miedwiediew i Wulff w Warszawie (foto)
 • Samba na ulicach Pragi cz.2 - fotoreportaż bez komentarza
 • Powązki w dniu Wszystkich Świętych
 • Wybuch w centrum Warszawy (Foto)
 • Taneczne walentynki (foto)