W sieci

Oferty sponsorowane

reklama

Po łagodnej zimie kleszcze jeszcze bardziej niebezpieczne. Uwaga na dzieci!

ekjw.pl, 2015-06-24 11:58

Eksperci są zgodni. Z powodu tej choroby kleszcze są jeszcze bardziej niebezpieczne po łagodnej zimie. Przyczyną jest wyższa przeżywalność larw.

karetka6.jpg Karetka pogotowia jest podstawową formą profesjonalnej pierwszej pomocy medycznej w nagłych przypadkach.

Dużo się mówi o Boreliozie, czyli krętkowicy kleszczowej, która zbiera coraz większe żniwo ale też mobilizuje ludzi do szczepien. Bolerioza nie jest już tajemniczą chorobą o której mało kto wie. Nadal jednak lekarze spierają się co do procesu leczenia.
 
To jednak nie jest wszystko co kleszcz może nam przekazać przy okazji ukąszenia. - Ugryzienie kleszcza może powodować przykre i ciężkie konsekwencje dla zdrowia człowieka. Obok boreliozy, drugą poważną chorobą jest odkleszczowe zapalenie mózgu. To ostre, wirusowe schorzenie układu nerwowego, które może być wywołane ukłuciem dorosłego osobnika, a nawet niewielkiej, milimetrowej larwy! Wzrost zachorowań obserwowany jest szczególnie po łagodnych zimach, z powodu większej przeżywalności larw kleszczy – mówi pediatra, Grzegorz Wasążnik z Centrum Medycyny Dziecięcej MEDINTEL. 
 
Czasami źródłem choroby może być również niepasteryzowane mleko pochodzące od zakażonego zwierzęcia. Objawy są równie tajemnicze jak przy Boreliozie. Początkowo nie ma żadnych objawów ponieważ okres wylęgania wynosi od 7 do 14 dni. Ten czas wirus poświęca na namnażanie się i przenoszenie na węzły chłonne znajdujące się najbliżej rany po ugryzieniu. Później wirusy trafiają do krwioobiegu.
 
Po okresie wylęgania zaczynają się pierwsze objawy. Mają one charakter tzw. grypopodobnych, czyli bóle głowy, gorączka, bóle mięśniowe, osłabienie fizyczne. Rozpoznanie choroby przez lekarza może być utrudnione ze względu na niejednoznaczność objawów. Ten stan może się utrzymywać do 7 dni.
 
Kolejna faza jest znowu bezobjawowa. Jest to jednak złudne ponieważ wirus już zabiera się do poważnego ataku. Choroba przychodzi pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Głownym objawem jest ból głowy i sztywność karku. Gorączka może sięgać 40 stopni, czemu towarzyszyć mogą nudności i wymioty, a także zawroty głowy.
 
Jeszcze poważniejsze są syndromy zapalenia mózgu. Chory może mieć zaburzenia świadomości, orientacji, zaburzenia pamięci, a także oczopląs i niedowład. Mogą wystąpić drgawki. Choroba może trwać od 2 tygodni do 2 miesięcy.
 
- W sytuacji wystąpienia objawów kleszczowego zapalenia mózgu stosuje się leczenie objawowe, głównie nastawione na zbicie wysokiej gorączki. Konsekwencją wymiotów są niedobory wodno-elektrolitowe, które również należy uzupełniać – komentuje lek. Grzegorz Wasążnik z MEDINTEL.
 
Bezwzględnie konieczna jest opieka lekarska, a nawet hospitalizacja w przypadku poważniejszych powikłań. Konsekwencją zapalenia mózgu mogą być na tyle duże zniszczenia, że konieczna będzie rehabilitacja. Przeważnie jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych ma dobre rokowania.
 
Jest oczywiście możliwa profilaktyka. Należy odpowiednio się ubierać idąc w miejsca gdzie można spodziewać się kleszczy. Strój powinien zakrywać jak największą powierzchnię ciała uniemożliwiając ugryzienie. Można również stosować różnego rodzaju środki odstraszające.
 
Jednak pełną gwarancję uzyskamy tylko i wyłącznie poprzez szczepienie domięśniowe, które można wykonać już u dzieci powyżej 2 roku życia. Organizm będzie odporny już po 2 tygodniach od przyjęcia drugiej dawki. Pełna odporność nastąpi po podaniu serii 3 szczepień.


Komentarze

Brak komentarzy.

Imię/nick:

Komentarz:

  Akceptuję warunki polityki prywatności.

 

Nie przegap

Słówko dnia

Sabat
(łac. sabbatum) u Żydów – siódmy dzień tygodnia, przypadający w sobotę, obchodzony jako święto

Ostatnie wypowiedzi

reklama

Komentowane*

Plusożercy

W obiektywie

 • "Pamiętajmy o Osieckiej" - fotoreportaż bez komentarza
 • Black Hawk na Okęciu (foto)
 • Dzień Otwartych Drzwi MSZ (foto)
 • Dni Otwarte szkoły tańca Lilla House (foto)
 • Warszawiak w Japonii cz. 2 (foto)
 • Warszawiak w USA (foto) cz.1
 • Parada Równości - fotoreportaż bez komentarza
 • Dni Otwarte szkoły tańca Lilla House (foto)
 • „Światełko do nieba” podczas WOŚP (foto)
 • Taneczne walentynki (foto)
 • X-lecie IPN (foto)