W sieci

Oferty sponsorowane

reklama

Zatrważające wyniki badań! Spada liczba i jakość plemników u mężczyzn!

ekjw.pl, 2016-06-23 19:23

Naukowcy alarmują! Spada liczba i jakość produkowanych przez mężczyzn plemników. Rośnie odsetek par w których to czynnik męski jest odpowiedzialny za bezpłodność.

raczki.jpg Ręka dziecka w porównaniu z ręką dorosłego
Obecne szacunki wskazują na około 1,5 mln par w Polsce, które borykają się z problemem bezpłodności. Wedle badań w 35% przypadków odpowiada za to czynnik męski.
 
Najpowszechniejszą przyczyną niepłodności u mężczyzn jest fatalny stan nasienia. Dlatego warto się zbadać. Spokojnie! To nie jest reklama! Badanie w ramach kampanii społecznej "Płodny Polak" jest całkowicie bezpłatne. W ten sposób zachęca się mężczyzn, żeby zbadali się profilaktycznie i skontrolowali zdolność swoich plemników do zapłodnienia.
 
Badania będą prowadzone przez cały lipiec w trzech placówkach Kliniki Bocian w Warszawie. Zapisy ruszają już dzisiaj, czyli w Dzień Ojca.
 
- Negatywny wpływ na płodność mężczyzn mogą mieć nie tylko przebyte choroby, urazy, ale też czynniki środowiskowe oraz niewłaściwy styl życia. Badanie nasienia jest bezbolesne, nieinwazyjne i może przynieść cenne informacje odnośnie możliwości poczęcia dziecka. Diagnoza jest niezmiernie ważna, bowiem w przypadku pojawienia się nieprawidłowości, można podjąć odpowiednie metody leczenia, by partnerka mogła zajść w ciążę, a czasem dla poprawy jakości plemników wystarczy zmiana szkodliwych dla nasienia przyzwyczajeń - tłumaczy Piotr Pietrewicz, ekspert kampanii „Płodny Polak”, dyrektor diagnostyki laboratoryjnej oraz laboratorium IVF w Klinikach Leczenia Niepłodności „Bocian”.
 
Jak się bada nasienie? Bardzo prosto! Próbka podlega kontroli koloru, pH, zapachu, lepkości, objętości. Sprawdzana jest także mikroskopowo. Podczas tego ostatniego badania sprawdza się liczbę plemników mililitrze nasienia, oraz ich żywotność, budowę, ruchliwość.
 
Badanie nasienia nie tylko da odpowiedź na pytanie o płodnośc, ale także jest źródłem informacji na temat stanów zapalnych narządów rozrodczych.
 
Ciekawostką są obowiązujące obecnie standardy WHO. Otóż w 1980 roku za normę uznawano 60 mln plemników w 1 ml ejakulatu. Tymczasem od 2010 roku jest to już zaledwie 15 mln/ml. Nastąpił gwałtowny spadek wymagań. Za osłabienie nasienia odpowiedzialne są czynniki środowiskowe.
 
Przed badaniem należy zachować wstrzemięźliwość seksualną przez 3-5 dni. Najlepiej pozyskać próbkę w placówce. Są tam specjalnie do tego przystosowane pomieszczenia. Dzięki temu można prawie natychmiast przekazać próbkę do laboratorium minimalizując wpływ czynników które mogą zmienić wynik.
 
Pacjenci mogą odebrać wynik już po 3 godzinach.
 
Żeby się zapisać na badanie należy zadzwonić do Kliniki Bocian (22 634 37 74).

Komentarze

Brak komentarzy.

Imię/nick:

Komentarz:

  Akceptuję warunki polityki prywatności.

 

Nie przegap

Słówko dnia

Sabat
(łac. sabbatum) u Żydów – siódmy dzień tygodnia, przypadający w sobotę, obchodzony jako święto

Ostatnie wypowiedzi

reklama

Komentowane*

Plusożercy

W obiektywie

 • Tour de Pologne 2010 - fotoreportaż bez komentarza cz.2
 • „Światełko do nieba” podczas WOŚP (foto)
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz. 4
 • Warszawiak w Japonii cz. 2 (foto)
 • Wystawa MHP na pl. Defilad - fotoreportaż bez komentarza
 • Parada Równości - fotoreportaż bez komentarza
 • Dzień Otwartych Drzwi MSZ (foto)
 • Święto Niepodległości w obiektywie (foto) cz.1
 • Wybuch w centrum Warszawy (Foto)
 • CHT Marywilska 44 (foto)
 • Wyścigi gokartów w Warszawie cz.1 - fotoreportaż bez komentarza