W sieci

Oferty sponsorowane

reklama

Aborcja przyczyną raka piersi?

karafatka, 2010-06-25 10:11

Przeprowadzenie aborcji trzykrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi. Jak informuje Daily Mail zespół naukowców w trakcie wykonywanych badań odkrył w jaki sposób karmienie piersią może chronić kobietę przed rozwojem śmiertelnej choroby jaką jest rak piersi.

ciąża Fot. sxc.hu Szczęśliwa przyszła mama

  Poza odkryciem zbawiennej mocy karmienia piersią stwierdzili również, że najwyższym czynnikiem ryzyka w rozwoju tej choroby jest oprócz menopauzy i palenia papierosów również aborcja. 

Badania epidemiologiczne z Uniwersytetu w Kolombo na Sri Lance są czwartymi w ciągu ostatnich 14 miesięcy, które wskazują na podobne wnioski. Podobne wyniki  zostały osiągnięte w badaniach przeprowadzonych w Chinach, Turcji i Stanach Zjednoczonych. W opozycji wobec tych odkryć stanęli naukowcy z Wielkiej Brytanii. Grupa tamtejszych uczonych stwierdziła, że badania mogą być błędne i kobiety nie powinny się niczego obawiać. Dr Kat Arney, menadżer informacji o dobroczynności nauki, powiedziała, że możliwe są błędy statystyczne przy próbie wynoszącej zaledwie trzysta kobiet. – Dużo większe badania obejmujące dziesiątki tysięcy kobiet nie wykazały podobnych powiązań – wyjaśniła ekspert.

Te wyniki mogą skłonić do zwrócenia uwagi na to, że kobiety nie są odpowiednio informowane o niebezpieczeństwie związanym z aborcją. Profesor Jack Scarisbrick, prezes Life, organizacji dobroczynnej doradzającej ciężarnym, alarmuje że lobby pro-aborycjne manipuluje danymi na skandaliczną skalę i te badania są druzgoczącymi dowodami na związek pomiędzy aborcją i rakiem piersi. Według Scarisbricka obecna sytuacja to zdrada wobec kobiet, które nie są ostrzegane o zagrożeniach podejmując szybkie decyzje o aborcji co może prowadzić do uszczerbku na zdrowiu.

Królewskie Kolegium Położników i Ginekologów uznało możliwość wpływu aborcji na zachorowanie na raka piersi, ale pomimo tego większość lekarzy w Wielkiej Brytanii jest nastawiona do tego sceptycznie. Przyczyną są prawdopodobnie badania przeprowadzone przez Uniwersytet Oxsfordzki w 2004 roku, które wykazały, że nie ma wyższego ryzyka wystąpienia raka piersi u kobiet, które przeprowadziły aborcję. Jednak część środowiska naukowego wskazuje, że te badania są zafałszowane ponieważ wiele kobiet biorących w nich udział było zbyt młodych aby choroba mogła się rozwinąć.

Ci którzy wierzą w jakieś powiązanie skłaniają się do wyjaśnienia, że rak piersi jest związany z występowaniem wysokiego poziomu estradiolu, hormonu pobudzającego piersi w okresie ciąży. Od 1971 roku liczba przypadków raka piersi wzrosła o 80%. W tym czasie liczba przeprowadzonych aborcji wzrosła z 18 tys. do prawie 200 tys. rocznie. Komu wierzyć?

Komentarze (1)

 • sara2010-07-21 12:44

  no właśnie komu wierzyć?! tym bardziej, że co ma zrobić 15 latka która zajdzie w ciąże? przekreślić swoje życie? szanse na przyszłość?

  + odpowiedz | cytujOceń: 0

Imię/nick:

Komentarz:

  Akceptuję warunki polityki prywatności.

 

Nie przegap

Słówko dnia

Sabat
(łac. sabbatum) u Żydów – siódmy dzień tygodnia, przypadający w sobotę, obchodzony jako święto

Ostatnie wypowiedzi

reklama

Komentowane*

Plusożercy

W obiektywie

 • Warszawiak w USA (foto) cz.2
 • Magia Kryminalistyki (foto)
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz. 4
 • Festiwal Salsy w obiektywie (foto) cz.1
 • Wyścigi gokartów w Warszawie cz.1 - fotoreportaż bez komentarza
 • Samba na ulicach Pragi cz.2 - fotoreportaż bez komentarza
 • Świąteczna reklama w przedwojennej prasie (foto)
 • Parada Równości - fotoreportaż bez komentarza
 • Nowe składy metra o nazwie Inspiro (wizualizacja)
 • Warszawiak w Japonii (foto)
 • Taneczne walentynki (foto)